Hlavní navigace

Zakonne pojsiteni odpovědnosti zaměstnavatel a student

  • (neregistrovaný) 2a00:102a:5003:----:----:----:----:----

    21. 9. 2021 16:06

    Dobrý den, prosím poraďte
    Zakonne pojsiteni odpovědnosti zaměstnavatelů se u DDP do 10tisic plati 100Kc čtvrtletně za jakýkoliv pocet dohod. Jak je to u DDP s důchodcem nebo studentem, i za tyto DDPse platí 100Kc čtvrtletne? Děkuji moc.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 9. 2021 17:09

      Tomáš Neugebauer (neregistrovaný) ---.146.broadband5.iol.cz

      Předpokládám, že zkratkou "DDP" máte na mysli DPP, tedy dohodu o provedení práce. V případě, že ano, platí následájící.

      Jak sama uvádíte, jedná se o zákonné pojištění odpovědnosti ZAMĚSTNAVATELE, nikoliv jednotlivých zaměstnanců. Nelze tedy obecně uvést, že u DPP do 10 000 Kč se platí čtvrtletně 100 Kč. Záleží na tom, zda zaměstnavatel zaměstnává pouze na DPP do 10 000 Kč, nebo i jiným způsobem (v pracovním poměru a na dohody nad 10 000 Kč). Od toho se odvíjí způsob výpočtu výše jeho pojistné částky.

      Zaměstnavatel má pojistkou krytou svou odpovědnost za škodu a nemajetkovou újmu, které v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání utrpěli jeho zaměstnanci. Je jedno, zda se jedná o důchodce či studenta. Podstatné je, aby se jednalo o jeho zaměstnance. Tedy neplatí to např. v případě, že student je u zaměstnavatele na odborné praxi na základě dohody mezi jeho školou a zaměstnavatelem.

    • 23. 9. 2021 14:56

      Lenka (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Dekuji za odpověď. Důležité je tedy, že je toto pojištění povinné u zaměstnavatelů, kteří maji zaměstnance. Nelze si dobrovolně určit, zda platit či nikoliv? Ještě jednou děkuji za reakci.

    • 23. 9. 2021 17:30

      Tomáš Neugebauer (neregistrovaný) ---.146.broadband5.iol.cz

      Ne, zaměstnavatel si nemůže určit, zda pojištění bude platit, či nikoliv. Jedná se o jeho povinnost: "Povinnost platit pojistné vzniká zaměstnavateli, zaměstnává-li alespoň jednoho zaměstnance." - § 12 odst. 1 vyhlášky č. 125/1993 Sb.

    • 23. 9. 2021 20:10

      Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

      Jedna věc je právním přepisem stanovená povinnost, druhá pak rozhodnutí zaměstnavatele, zda ji bude nebo nebude plnit. Takže si zaměstnavatel "určí", zda bude nebo platit, je to vždy jeho volba.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).