Hlavní navigace

Odměna - zdravotní sestra

 • (neregistrovaný) 160.218.191.---

  12. 10. 2021 15:26

  Dobrý den,
  prosím, když stomatolog dostane příspěvek na covid a má ho vyplatit zdravotní sestře, tak ve výplatní pásce to bude v kolonce osobní ohodnocení, prémie, zvláštní příplatek nebo kam jste to dali?
  Moc děkuji za názor.

  • 13. 10. 2021 9:20

   j (neregistrovaný) ---.poliklinikatelc.cz

   Náš programátor vytvořil pro tuto odměnu novou položku, ve které nastavil takové parametry, aby tato odměna nevstupovala do výpočtu průměrného výdělku (§ 224 odst. 2 ZP) . Pojmenovali jsme ji "odměna covid ".

  • 13. 10. 2021 9:39

   ina (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

   Moc děkuji za odpověď. A podle § 224 odst. 2 ZP tato odměna nevstupuje do výpočtu průměrného výdělku? Já to v tom § nevidím... Můžete mi to prosím vysvětlit?
   Ještě jednou děkuji

  • 13. 10. 2021 10:02

   j (neregistrovaný) ---.poliklinikatelc.cz

   Řídili jsme se tímto:

   Informace k vyplácení odměn zdravotníkům
   v souvislosti s nasazením v době epidemie covid-19

   Na základě zákona a vyhlášky k jeho provedení jsou zdravotnickým pracovníkům poskytnuty mimořádné odměny za jejich pracovní nasazení v době pokračující pandemie. Poskytovatelé lůžkové péče obdrželi tyto odměny formou dotačních programů ze státního rozpočtu a zdravotničtí pracovníci pracující u ostatních (nelůžkových) poskytovatelů zdravotních služeb prostřednictvím kompenzační vyhlášky.
   Stále však panují výkladové nejasnosti ohledně toho, v jakém režimu mají být odměny zaměstnancům vypláceny. Jednou z možností by byla výplata odměny dle § 134 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (odměna za mimořádný nebo zvlášť významný pracovní úkol, které se započítává do průměrného výdělku) a druhou možností je výplata podle § 224 odst. 2 zákoníku práce (odměna za poskytnutí pomoci při mimořádných událostech, která se nezapočítává do průměrného výdělku).
   Podle Ministerstva zdravotnictví ČR, které připravilo dotační program i kompenzační vyhlášku, mají být odměny zdravotníkům vypláceny v režimu ustanovení § 224 odst. 2 zákoníku práce, nikoliv podle § 134 téhož zákona. Hlavním argumentem je, že odměna není vázána na konkrétní práci konkrétního zaměstnance v rámci sjednaného druhu práce. Vyplacené odměny tak mají být poděkováním státu za to, že zdravotničtí pracovníci zvládli mimořádné vypětí a výrazně pomohli v boji proti epidemii, když tato odměna se bezprostředně nespojuje s výkonem práce dle pracovní smlouvy.
   Podle ministerstva (které vychází z konstrukce odměn za práci v době epidemie podle § 224 odst. 2 zákoníku práce) by v případě uplatnění odměny dle režimu § 134 zákoníku práce musel zaměstnavatel vyhodnocovat, jakým konkrétním způsobem dotčený zaměstnanec splnil mimořádné či zvlášť významné pracovní úkoly, což by vylučovalo plošné vyplácení odměn v obecné (neindividuali­zované) výši stanovené dotačním programem, resp. kompenzační vyhláškou.
   Odměny podle ustanovení § 224 odst. 2 zákoníku práce nejsou složkou platu (mzdy) a nezapočítávají se tedy do hrubého výdělku pro účely zjišťování průměrného výdělku, který má vliv např. na výši odměny za práci přesčas, práci v noci, ve svátek, odstupné, odměnu za pracovní pohotovost, náhradu při pracovní neschopnosti, náhradu platu za dovolenou apod.). Mimořádné odměny vyplacené dle § 224 odst. 2 zákoníku práce tudíž nevedou k dalšímu navýšení mzdových nákladů zaměstnavatelů v následujících měsících.

   MUDr. Milan Kubek
   prezident České lékařské komory

  • 13. 10. 2021 10:17

   ina (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

   Moc Vám děkuji za ochotu a přeji hezký den

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).