Hlavní navigace

Částečná nezaměstnanost a návštěva lékaře

 • 178.20.137.---

  15. 10. 2021 11:52

  Dobrý den,

  v rámci částečné nezaměstnanosti určil zaměstnavatel zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy ve výši 60% prům. výdělku vždy v pátek každý týden až do konce příštího měsíce. Zaměstnanec přišel s dotazem, že je v pátek objednán na vyšetření k lékaři a zda v tento den tedy bude mít překážku na straně zaměstnance (100 % prům.výdělku) nebo překážku na straně zaměstnavatele (60 % výdělku). Je správný postup, když se bude jednat o překážku na straně zaměstnavatele a je na zaměstnanci, jak pracovní volno stráví (třeba i návštěvou lékaře)?

  Předem za odpověď děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 10. 2021 12:53

   ive* (neregistrovaný) ---.toolgmbh.cz

   Podle mého názoru, bude příslušet pouze 60% jako všem ostatním. Doba nepřítomnosti v práci z důvodu návštěvy lékaře, se v tomto případě nebude v tento den evidovat a tedy nevznikne nárok na náhradu mzdy ve vžši 100%. Nepřítomna bude z roznodnutí vedení vaší společnosti celá firma (směna...) a takto bude náležet všem zaměstnancům (kterých se omezení týká) bez rozdílu 60%.

  • 15. 10. 2021 13:27

   rese (neregistrovaný) ---.platex.cz

   Je to tak. Jestliže zaměstnavatel nemůže přidělovat práci při tzv. částečné nezaměstnanosti-překrývá-li se tato překážka v práci s jinou překážkou (ať již na straně zam.ce nebo zam.tele), s výjimkou DPN, má přednost překážka podle § 209 (bez ohledu na zam.cem deklarovaný důvod nepřítomnosti v práci je v dané době uplatněna část. nezaměstnanost). To platí i v případě jindy placených svátků. viz.Abeceda mzd.účetní 2018

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).