Hlavní navigace

Propustka k lekaři

 • (neregistrovaný) 37.48.18.---

  3. 12. 2021 21:54

  Dobrý den,chci se zeptat vzdy kdyz jsme chodivaly k lekari tak nam v praci nedelali problemy,ale ted nam tvrdi ze na propustku mame 2hodiny,uz jsme na ne tlacili,ale nepomohlo to,ze pry nejsme statni podnik a tak,ale jsme s.r.o.(samostatne pravni podnik,soukromi podnik)je neco takoveho vubec mozne?A dalsi otazka se tyka,ze kdyz jdu k lekari tak jestli muzu chodit jako doprovod ,kdyz mam rodice kteri uz nemuzou sami k lekari,kvuli jejich zdravotnimu stavu?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 12. 2021 11:56

   xy (neregistrovaný) 46.13.62.---

   stejný dotaz se tu opakuje snad každý týden, zkuste pročíst.

  • 4. 12. 2021 12:38

   Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

   Právní úprava důležitých osobních překážek v práci je stejná pro všechny zaměstnance, bez ohledu na to, u kterého zaměstnavatele jsou zaměstnání.
   Aby by se jednalo o právo zaměstnance na pracovní volno s náhradou mzdy za účelem návštěvy lékaře, musí být současně splněny tyto podmínky:
   - daný účel není možné naplnit mimo pracovní dobu zaměstnance (splnění této podmínky začíná být složitější, protože řadu lékařů začíná mít ordinační hodiny non stop, záleží na lokalitě),
   - zaměstnanec má navštívit zdravotnické zařízení,
   - účelem návštěvy zdravotnického zařízení je vyšetření nebo ošetření,
   - zdravotnické zařízení musí mít smlouvu se zdravotní pojišťovnou, kterou si zaměstnanec zvolil (pokud tato podmínka není splněna, jedná se o nekvalifikovanou překážku, při které záleží na zaměstnavateli, zda pracovní volno a za jakých podmínek poskytne).
   Jsou-li tyto podmínky splněny, zaměstnavatel nemůže zaměstnance časově limitovat - pracovní volno se poskytuje na nezbytně nutnou dobu.
   Pro konkrétní odpověď neuvádíte relevantní údaje.
   Pokud jde o doprovod rodinného příslušníka, i zde musí být splněna podmínka, že daný úkon nebylo možné vykonat mimo PD zaměstnance. Navíc musí být splněna podmínka, že doprovod byl nutný, o čemž rozhoduje lékař. Toto volno se poskytuje na nezbytně nutnou dobu, nejvýše 1 den, přičemž náleží jen 1 rodinnému příslušníku. V případě doprovodu rodiče se jedná o pracovní volno s náhradou mzdy, podmínka domácnosti splněna být nemusí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).