To, co píšete, platí pro výplatu důchodů. Právníci se domnívají, že by mzda měla být ve výplatní termín už připsaná na účet zaměstnanci. Zákoník práce říká, že by ve výplatní termín měla být odeslaná z účtu zaměstnavatele, pokud se nedohodnou jinak. Třeba tak, jak píšete.
"§ 143
(1) Na základě dohody se zaměstnancem je zaměstnavatel povinen ... zaplatit částku ....nejpozději v pravidelném termínu výplaty mzdy nebo platu, pokud se zaměstnancem písemně nesjedná pozdější termín."
Paní Líbo, vaše odpověď není správná.
Žádné "právníci se domnívají", ale stanoví tak právní úprava. Zákoník práce závazkové právo, a tedy i splnění závazku, neupravuje, tudíž je třeba aplikovat občanský zákoník.
Slovo zaplatit = být připsáno na účet.
Jak můžete napsat, že ZP říká, že má by ve výplatním termínu měla být mzda odeslána z účtu zaměstnavatele? - to přece není pravda.
Pokud by bylo pouze odepsáno z účtu, zaměstnanec ještě nemá možnost se mzdou disponovat, prostě ji nemá, tudíž zaměstnavatel ještě nezaplatil.
Takže pokud je výplatní termín 11. den v měsíci, již v tento den musí mít zaměstnanec mzdu na účtu, a to bez ohledu na to, že tento den připadá na sobotu, neděli nebo svátek. Pokud se tak nestane, zaměstnavatel je v prodlení a naplňuje skutkovou podstatu přestupku na úseku odměňování. Samozřejmě ve smyslu dikce ZP se může dohodnout se zaměstnancem jinak, zde nestačí vnitřní předpis ani KS.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
7. 12. 2021 6:57
Dobrý den, prosím o informaci, když je výplatní termín 11. v měsíci a je to sobota tak se vyplácí v pátek a když je neděle tak v pondělí? Prosím o názory děkuji