Hlavní navigace

Výplatní termín ,kdy mzda na účtu?

  • (neregistrovaný) 37.44.20.---

    7. 12. 2021 6:57

    Dobrý den, prosím o informaci, když je výplatní termín 11. v měsíci a je to sobota tak se vyplácí v pátek a když je neděle tak v pondělí? Prosím o názory děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 12. 2021 10:15

      Líba (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

      To, co píšete, platí pro výplatu důchodů. Právníci se domnívají, že by mzda měla být ve výplatní termín už připsaná na účet zaměstnanci. Zákoník práce říká, že by ve výplatní termín měla být odeslaná z účtu zaměstnavatele, pokud se nedohodnou jinak. Třeba tak, jak píšete.

      "§ 143
      (1) Na základě dohody se zaměstnancem je zaměstnavatel povinen ... zaplatit částku ....nejpozději v pravidelném termínu výplaty mzdy nebo platu, pokud se zaměstnancem písemně nesjedná pozdější termín."

    • 7. 12. 2021 11:26

      Aion (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

      Paní Líbo, vaše odpověď není správná.
      Žádné "právníci se domnívají", ale stanoví tak právní úprava. Zákoník práce závazkové právo, a tedy i splnění závazku, neupravuje, tudíž je třeba aplikovat občanský zákoník.
      Slovo zaplatit = být připsáno na účet.
      Jak můžete napsat, že ZP říká, že má by ve výplatním termínu měla být mzda odeslána z účtu zaměstnavatele? - to přece není pravda.
      Pokud by bylo pouze odepsáno z účtu, zaměstnanec ještě nemá možnost se mzdou disponovat, prostě ji nemá, tudíž zaměstnavatel ještě nezaplatil.

      Takže pokud je výplatní termín 11. den v měsíci, již v tento den musí mít zaměstnanec mzdu na účtu, a to bez ohledu na to, že tento den připadá na sobotu, neděli nebo svátek. Pokud se tak nestane, zaměstnavatel je v prodlení a naplňuje skutkovou podstatu přestupku na úseku odměňování. Samozřejmě ve smyslu dikce ZP se může dohodnout se zaměstnancem jinak, zde nestačí vnitřní předpis ani KS.

    • 7. 12. 2021 12:04

      Líba (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

      Napsala jsem jen to, co jsem si pamatovala z různých školení a článků na internetu. Škoda, že Zákoník práce je formulován tak, že k jeho pochopení je potřeba právnické vzdělání. Běžně chápu "zaplatit" = dát pokyn bance k provedení platby.

    • 8. 12. 2021 12:25

      ij (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

      Také jsem řešila, stačí poslat z účtu v den výplatního termínu, pokud výplatní termín připadne na víkend, pak je lepší vytvořit směrnici, kdy v tomto případě bude mzda poukazována.

    • 8. 12. 2021 12:44

      Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

      Nestačí.
      Směrnice nikoliv, musí být dohoda se zaměstnancem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).