Hlavní navigace

Dovolená a neodpracovaný fond v měsíci

 • 12. 1. 2022 10:29

  Dobrý den, krátí se prosím dovolená za neodpracovaný fond v jednom měsíci, resp. když v dalším si to napracuji?
  Vysvětlím: Zaměstnancům umožňujeme náhradní volno, když mají problém a třeba musí odejít dříve (např. o 2 hodiny, ale i celý den) a již v měsíci nestihnou napracovat. Zaplatíme tedy o to méně. V dalším měsíci napracuje o tyto 2 hodiny více, a v tomto měsíci je dostane zaplacené.

  Máme externí mzdovou firmu a ta nám teď u několika lidí v prosinci vypočítala, že mají cca o 3-4 h menší nárok na dovolenou, resp. ji přečerpali.

  Je to opravdu tak a posuzuje se každý měsíc zvlášť? Umožňujete prosím také zaměstnancům takové volno nebo ho vždy musí nějak prokázat, aby splnil fond?

  A ještě - je naopak možné, když má někdo v prosinci 9 prac. dní neplaceného volna, že to dovolenou neovlivní?

  Možná se ptám pro někoho hloupě, ale dovolená za hodiny je pro nás oříšek a stále se v tom ztrácíme.
  děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 1. 2022 15:28

   without nickname

   Záleží na rozvržení týdenní pracovní doby - je-li rozvržena rovnoměrně, zaměstnanec musí v každém týdnu odpracovat stanovenou nebo kratší týdenní pracovní dobu.
   Nějak nerozumím, za co poskytujete náhradní volno - NV se poskytuje pouze za práci přesčas (musí být dohodnuto) a za práci ve svátek.
   O neplacené volno musí zaměstnanec požádat.
   O dovolené je zatím zbytečné diskutovat.

  • 13. 1. 2022 9:59

   lestr

   Dobrý den,
   náhradní volno je myšleno jako mimořádné, tzn. zaměstnavatel dovolí zaměstnanci v měsíci neodpracovaný fond, v příštím měsíci zam-ec napracuje.

   Máme rozvrženou pracovní dobu rovnoměrně od pondělí do pátku.

   děkuji

  • 13. 1. 2022 10:31

   without nickname

   Jako náhradní volno za neodpracované hodiny?
   U vás musí být radost pracovat.
   Pracovní doba rozvržená rovnoměrně takový postup neumožňuje. Jinými slovy, pokud v 1 týdnu neodpracuje, co má, je to buď překážka na straně zaměstnavatele (nepřiděloval práci ve stanoveném nebo dohodnutém rozsahu) nebo k žádosti zaměstnance poskytnuté neplacené volno. Vždy se jedná o součet např. 40 hodin).

  • 14. 1. 2022 8:13

   lestr

   Ano, může si napracovat hodiny v dalším měsíci.

   Pokud by si tedy zažádal o neplacené volno např. o 2 h nebo jeden den, tak toto vliv na nárok na dovolenou nemá? Chápu dobře, že je to částečně započitatelná doba a musel by být déle nepřítomen (dříve 100 prac. dní), aby se mu snížil nárok na d.? Když si zaměstnanec několikrát do roka zažádá o neplacené volno v rámci několika hodin v měsíci nárok na dovolenou se nesnižuje?

   Možnost napracování hodin je tušim v par. 348/1, ale pokud to má vliv na dovolenou, což byla původní otázka, tak bychom to řešili neplaceným. děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).