Nejsem mzdová účetní.
§ 16 ZP zakotvuje mj. zásadu rovného zacházení v oblasti odměňování, ta je pak rozvedena v ust. § 110, podle něho platí, že za stejnou práci náleží stejná mzda, plat a odměna.
Co se rozumí stejnou prací nebo prací stejné hodnoty, definuje odst. 2 tohoto ustanovení.
Nepíšete, zda všech 120 zaměstnanců koná stejnou práci nebo práci stejné hodnoty a zda po změně u těch 20 zaměstnanců je dodržena zaručená mzda. Zřejmě ani nevíte, do které skupiny prací je práce konaná všemi 120 zaměstnanci zařazena.
Jen na okraj - je-li ve mzdovém výměru zakotven "nárok" na 350 Kč osobního ohodnocení, pak o jeho přiznání či nepřiznání rozhoduje zaměstnavatel.
Takže doporučuji nastudovat přinejmenším ZP a v případě zájmu o odpověď doplnit informace.
Děkuji za reakci. Všichni zaměstnanci vykonávají stejnou práci, jen těm co byla navýšeny hodiny jsou tzv. výkonnější . U 20 hod. týdenního úvazku je základní mzda 8100 Kč, u 10 hod. 4050 Kč + osobní ohodnocení až do výše 350 Kč.... u 20 hod. úvazku toto již není. Podotýkám, že těch 350 Kč dostal každý.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
3. 8. 2022 20:44
Dobrý den. Mohu poprosit o názory mzdových účetních? Minulý rok nově založena Chráněná dílna , kdy všichni zaměstnanci byli přijati na 10 hodin týdně ...ve mzdovém výměru mzda + 350 Kč osobní ohodnocení. Ze 120 zaměstnanců byl 20 lidem, kteří pracují dobře a chtěli ..... od 7 měsíce navýšen úvazek na 20 hodin týdně....ovšem již nemají nárok jako ostatní na 350 Kč osobního ohodnocení. Mě to přijde za diskriminační i když jde o nenárokovou složku mzdy. Mám pravdu? Děkuji za názory zda i toto řeší &16 ZP.