Hlavní navigace

Výpočet odstupného

  • 22. 9. 2022 18:22

    Dobrý den,

    mám tady dotaz ohledně výpočtu odstupného. Manželka pracovala jako učitelka a během dvou po sobě navazujících rodičovských a mateřských je jí místo zaniklo, s ředitelkou se domluvila na ukončení rodičovské a podepsala dohodu o rozvázání pracovního poměru s nárokem na odstupné. Na mateřskou u druhého dítěte nastoupila někdy v listopadu 2019 a konec byl někdy v květnu, poté nastoupila na rodičovskou kterou, dle domluvy, ukončila nyní. Pracovní poměr měla na 40 hodin týdně, platová třída 12, stupneň 3. Dnes dostala platový výměr, který je očividně počítám z platu který pobírala v době před první rodičovskou, tedy za rok 2016. Z toho co jsem vyčetl, by se mělo odstupné počítat z platu, který by pobírala nyní, pokud by řádně pracovala, protože zaposlední rok neodpracovala ani hodinu. Je to tak? Stejně tak tam má ještě nevybranou dovolenou, ta by se měla také počítat z pravděpodobného platu. Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 9. 2022 0:05

      without nickname

      Výše odstupného i náhrady platu za dovolenou budou počítány z pravděpodobného výdělku, k platovému výměru by to chtělo více informací.

    • 23. 9. 2022 7:26

      Petr Novák

      Reakce na odpověď (nějak nefunguje tlačítko reagovat)

      díky za odpověď, vypíši zde nějaké položky z výplatní pásky:

      použitý průměr - 132,82
      osobní náklady - 76 645
      dovolená - 17 dní - 14 812
      hrubá mzda - 14 812
      sociální zaměstnanec - 963
      sociální zaměstnavatel - 3 674
      zdravotní zaměstnanec - 667
      zdravotní zaměstnavatel - 1 333
      sleva na poplatníka 2 570
      základ daně - 71 638
      záloha na daň - 8 185
      zvýš. daň. zákl. a odstupné - 56 826

      dle aktuálních tabulek by měla manželka pobírat 34 850 hrubého (12. platová třída, stupeň 3), ale výpočty mi sedí cca na 22 000, což je cca poslední plat, který měla v roce 2016 před nástupem na první mateřskou dovolenou.

    • 23. 9. 2022 9:21

      Petr Novák

      Ještě doplním jeden dotaz:

      jaký je správní výpočet pro dovolenou:
      manželka nastoupila na mateřskou 1.12.2019 a ukončila ji 13.6.2020, dovoulenou si žádnou nevybrala a ve výplatní pásce ji byla vypočtena zbývající dovolená na 17 dní, což mi teda nějak nesedí. Díky moc za odpovědi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).