Hlavní navigace

Dovolená - čerpání

  • 30. 11. 2022 10:02

    Dobrý den,
    chtěla bych se optat ohledně řádné dovolené.

    Do teď jsem si myslela, že nevyčerpaná dovolená např. z roku 2021 se automaticky převádí do roku 2022, kde si ji zaměstnanec musí vybrat.

    Teď se mně ale dostala informace, že by si měl zaměstnanec vybrat všechnu dovolenou do konce roku za který náleží, že jinak dostane zaměstnavatel pokutu. Proto jsem se chtěla zeptat někoho odbornějšího, kdo by byl ochoten mi to vysvětlit.

    Naše firma má 20 dní (160 hodin) dovolené + 2 dny bonusové + 3 dny Sick Day. Těch celkem 5 dní se nepřevádí do dalšího roku, takže ty úplně nepočítám.

    Děkuji moc za radu.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 11. 2022 13:56

      without nickname

      Sick days nejsou dovolenou, ty 2 bonusové dny zřejmě také ne.
      Převod dovolené je možný jen z důvodu překážek v práci na straně zaměstnance a vážných provozních důvodů.
      Ano, občas OIP kontroluje, jak zaměstnavatel nařizuje čerpání dovolené, možná pokuta až 200 000 Kč.

    • 30. 11. 2022 14:16

      katka2

      Váš hlavni problém je, že si myslíte, že zaměstnanec si vybírá dovolenou a zaměstnavatel ho může tak akorát pěkně prosit, aby si ji teda už konečně vybral.

    • 30. 11. 2022 14:30

      zizi

      Toto opravdu není můj problém a samozřejmě vím, jak se vybírá dovolená. Že zaměstnavatel určuje zaměstnanci čerpání dovolené. Upozornila jsem na to, ale z provozních důvodů bohužel nešlo si všechnu dovolenou vybrat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).