Hlavní navigace

Souběh tuzemské a zahraniční stravné

  • 6. 2. 2023 14:24

    Dobrý den, prosím o názor.
    Řeším vícedenní cestu zaměstnance. První den v tuzemsku 6 hodin (tedy myslím, že jasně (129 - 153Kč), v zahraničí 13,5 hod. a tady jsem trochu zmatená. Dle příručky od ANAG (Ing. Janoušek) až nad 5 hod. a jen 1/3 zahraniční sazby, ale v ZP je od 1-12 hod 1/3, 12-18 2/3, takže by mi logicky vyšlo 2/3.
    A teď nevím jestli jsem v ZP něco přehlédla. Můžete mi prosím někdo poradit jak to je správně?
    Děkuji moc

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 2. 2023 14:52

      A.Š.

      Na tuto situaci již řadu let existují 2 právní názory.... ing. Janoušek tvrdí, že pokud vzniklo právo na tuzemské stravné, pak zahraniční náleží pouze v max. výši 1/3 (v zahraničí strávená doba musí být více než 5 hodin).... Další názor je, že pokud je doba strávená v zahraničí déle než 12-18 hodin, tak i při vzniku tuzemského stravného náleží zahraniční ve výši 2/3 (k tomu kdysi bylo i vyjádření MPSV).... Judikát není... My v tomto případě dáváme 2/3 ( ve prospěch zaměstnance)...

    • 6. 2. 2023 14:56

      ZL

      Dobrý den,
      děkuji za názor, také se klaním k tomuto řešení, přijde mi to i logičtější. Tak snad mě nezavřou :)

      Hezký den a ještě jednou děkuji

    • 6. 2. 2023 15:17

      without nickname

      Nemyslím, že vámi popisované názory jsou v rozporu, pouze vytržené ze souvislostí:
      - doba mimo území ČR nad 18 hodin = základní sazba (právo na tuzemské stravné nemůže vzniknout, den má 24 hodin)
      - doba mimo území ČR nad 12 hodin, nejvýše 18 hodin = 2/3 základní sazby (bez ohledu na to, jestli vzniklo právo na tuzemské stravné, obojí stravné náleží současně) = vámi prezentovaný druhý názor,
      - doba mimo území ČR 12 hodin a méně, nejméně 1 hodinu = 1/3 základní sazby, TOTÉŽ = 1/3, pokud doba strávená mimo území ČR činí aspoň 5 hodin a zaměstnanci SOUČASNĚ vzniklo právo na tuzemské stravné = názor ing. Janouška.

    • 6. 2. 2023 15:24

      ZL

      Bohužel nesouhlasím. pan Janoušek píše (str. 279 - vydání 2023)

      ...pro případ vzniku práva na tuzemské stravné vyplývá, že pokud zaměstnanec byl v tento den v zahraničí celkem déle než 5 hodin (jakkoliv déle než 5 hodin), přísluší mu zahraniční stravné ve výši 1/3 příslušné základní sazby zahraničního stravného (pouze 1/3 základná sazby).

      toto je přesná citace a následuje tabulka, kde se nic jiného nepřipouští (nelze vložit)

    • 6. 2. 2023 15:38

      without nickname

      Bohužel svými slovy potvrzujete, co jsem napsal.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).