Hlavní navigace

Výkon funkce jednatele a souběžný pracovní poměr - účast na pojistném

 • 6. 6. 2023 11:50

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jak to je s účastí na nemocenském pojištění, pokud je uzavřená smlouva na výkon funkce jednatele a k tomu pracovní poměr na jinou náplň práce. Odměna za výkon funkce je 3 000 Kč měsíčně a pracovní poměr zkrácený za 15 000 Kč měsíčně. Budou se pro účely pojištění příjmy sčítat a pojištění bude z obou příjmů nebo jen z pracovního poměru? Děkuji za informaci.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 6. 2023 11:35

   EvaLi

   Pro účely pojištění se tyto příjmy v žádném případě nesčítají. Pokud by náhodou odměna jednatele podléhala sociálnímu pojištění, přihlásili byste ho na SOC s dalším kódem S. Takže byste ho měli nahlášeného 2x. S kódem 1, jak máte dosud a s kódem pro "jednatele". A samozřejmě by se vedly dva ELDP. U zdravotního pojištění se ovšem platí pojistné z vyplacené 1 Kč, takže jednateli srazíte (srážíte) odvod na zdr. Ovšem další přihlášku neděláte. Stačí ta jedna z titulu PP.
   U daní se posuzuje, jestli podepsal či nepodepsal daňové Prohlášení. Pokud podepsal, základy daně se sčítají. Pokud nepodepsal, posuzuje se každý příjem samostatně. U Vás z 15 tisíc zálohová a 3 tisíc srážková.
   Takže na Váš dotaz: odměna jednatele je samostatný "pracovněprávní vztah." Zdravím

  • 10. 6. 2023 19:55

   without nickname

   To snad nemyslíte vážně!!!
   Odměna je právní vztah? Subjekty, obsah, předmět (primární x sekundární)?
   Můžete ten svůj kdák vysvětlit?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).