Hlavní navigace

Zkrácený úvazek

  • 2. 10. 2023 8:34

    Dobrý den, prosím o radu - mám zaměstnance, který nastupoval na 8 hodin. Po pár měsících chtěl změnu na 6 hodin (3.stupeň ID). Hlásí se tato změna na OSSZ? Já jsem nikde ve formuláři nenašla nic a nikdy jsem to ani nedělala.. Nyní mě zaměstnanec osočuje, že kvůli mně mu sebrali 3.st.ID, že neměl nikde hlášeno, že rok dělal na 6 hodin.
    Děkuji za radu.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 10. 2023 9:17

      Jasná

      Ne, změnu úvazku na OSSZ nehlásíte. Nenechte se zaměstnancem osočovat, pošlete jej do patřičných mezí.

    • 2. 10. 2023 9:51

      tosnadnenimozny

      pokud dělal bez problémů na 6 hodin, tak asi těžko obhájí 3. stupeň, který znamená pokles schopnosti pracovat o minimálně 70 %. takže ať si vás osočuje jak chce, pokud práci zvládal, tak sám prokázal, že jeho schopnost pracovat poklesla o 25 %, což nezakládá nárok ani na první stupeň, natož plnou invaliditu.

      1. při přezkoumání invalidity určitě dal ČSSZ podklady, kde zkrácený úvazek byl, ovšem jak píšu výše, práceschopnost se mu fakticky snížila jen o 25 %, na plný důchod je minimální snížení 70 %.
      2. po snížení stupně invalidity mohl podat písemné námitky do 30 dnů ode dne doručení rozhodnutí.

      ID - jeho vyřizování je čistě kompetencí zaměstnance, tak ať si nasype popel na hlavu sám.

    • 2. 10. 2023 18:08

      without nickname

      Zírám, jak tady všichni vědí všechno.
      Takže vy víte,
      - jaká byla zdravotní postižení, která jsou příčinou dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu zaměstnance,
      - jaký byl vliv těchto zdravotních postižení na pokles pracovní schopnosti zaměstnance,
      - zda příčinou dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu bylo více zdravotních postižení,
      - které zdravotní postižení má největší dopad na dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav,
      - do jaké míry má nepříznivý zdravotní stav vliv na schopnost zaměstnance využívat dosažené vzdělání, zkušenosti a znalosti, na schopnost pokračovat v předchozí výdělečné činnosti,
      - zda výkon dosavadní výdělečné činnosti mění (popř. do jaké míry) mění nároky na tělesné, duševní a smyslové schopnosti, na kvalifikaci, na rozsah práce a její intenzitu.

      Vy víte, z jakého důvodu a s jakou námahou pracoval na kratší pracovní úvazek? Vy víte, že práci zvládal?
      Pokud na všechny dotazy neodpovíte, je třeba vaši odpověď považovat zcela špatnou, za blábol.
      BTW: když schopnost konat práci dovozujete podle úvazku, jak budete postupovat třeba u OSVČ, který žádný úvazek nemá? Jednatel? A další.
      Jak se budete dívat na invaliditu 3. stupně u OSVČ, který má navíc 2 pracovní poměry?

    • 2. 10. 2023 18:52

      tosnadnenimozny

      je jasné, že vy víte vše, ale....
      otázka zní ne proč mu sebrali trojku důchod, a zda mu ho měli sebrat, ale zda je to vinou zaměstnavatele. a to prostě není.

      na ty dotazy neodpovím, protože pro tazatele nejsou relevantní, ty si položte tomu zaměstnanci nebo čssz.
      se sockou a posuzováním ID mám bohužel hodně zkušeností, zejména z poslední doby. sebrali např. důchod paní na vozíku, protože "může na vozíku sedět u pc "(klídek, šla do soudu). sebrali důchod paní s RS, protože "se adaptovala" (chodí velmi špatně o berlích, má třas a další problémy, (taky šlo k soudu). nedali ani 1. stupeň paní po operaci nádoru mozku, která má poté problémy se stabilitou, závratě, bolesti hlavy, vlivem operace propukly těžké deprese a úzkosti, má také kombinovanou vadu srdce (čekatelka na operaci) a vlivem operace nádoru a následné léčby u ní propuklo autoimunitní onemocnění jater. a takových případů je poslední rok mnoho.
      to, zda zaměstnanci vzali ID prostě není vinou zaměstnavatele, ale je to pouze jeho záležitost. on žádá, on předkládá zdravotní a další dokumentaci, on se brání proti rozhodnutí. vaše pindy jsou tedy vzhledem k dotazu jako většinou irelevantní.

    • 3. 10. 2023 10:21

      tosnadnenimozny

      ano, máte pravdu, váš příspěvek byl blábol, který nesouvisel s podstatou otázky. nic jiného se od vás ale nečekalo:-)

    • 2. 10. 2023 22:18

      EvaLi

      To jsou hodně smutné příběhy, děkujeme za informace. Zdravím

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).