Hlavní navigace

Cestovní agentura - obchodování s Polskou cestovní kanceláří - DPH

 • 7. 11. 2023 6:43

  Zdravím,

  jsme cestovní agentura neplátci a zprostředkováváme zájezdy jménem a na účet polské cestovní kanceláře, kteří jsou plátci.
  Nevztahuje se na nás speciální režim DPH, který se týká cestovních kanceláří.
  Dotaz zní, jak postupovat při vykazování DPH v tomto případě?
  Postup je následující: přijmeme fakturu na hodnotu celého zájezdu od polské CK, následně se faktura přefakturuje na koncového zákazníka (čecha). Potom vystavíme fakturu na polskou CK za provizi.
  Ze zákona bychom se dle mého měli stát identifikovanou osobou, to by ale znamenalo, že faktura za provizi na polskou CK bude v přenesence a my bychom museli odvést DPH z přijaté faktury z celé hodnoty zájezdu. DPH, které bychom museli odvést, by ale v tomto případě převýšilo hodnotu provize a byli bychom ve ztrátě. Dočetla jsem se, že se DPH u zprostředkovatelů odvádí pouze z hodnoty provize. Bylo by tak možné postupovat, i když bychom se stali identifikovanou osobou a přijatá faktura od polské CK by se nikde nevykazovala? Nebo je to blbost a musíme se stát plátci, abychom provizi vystavili v přenesence, přijatá faktura od CK by byla rovněž v přenesence a z faktury na zákazníka by se DPH nedovedlo?
  Máte prosím někdo zkušenost?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).