Prodej nemovitosti

  • 9. 1. 2024 11:27

    Dobrý den, prosím o informaci. FO, vedla DE, neplátce DPH. V r. 1997 koupila a zařadila do majetku budovu /odep./ s malým pozemkem /neodp./ . V r. 2023 FO ukončila podnikání a nemovitosti prodala. Platí pro ni zdanění §10- vyřadím předem z evidence ? Do výdajů uplatním zůstatkovou cenu/minimální/ . Můžu uplatnit i výdaje za energie - energie mezi ukončením a prodejem/ za 3 měsíce/ ? Může být v nějakém případě osvobození od DPFO?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 1. 2024 15:12

      vladík

      Po vyřazení z OM je prodej z takového majetku osvobozen až po 5 letech od vyřazení ( pokud byl pořízen před 1.1.2021, jinak po 10 letech). Pokud se vám výdaje na energie vejdou do znění §10/5 ZDP..."výdajem jsou také částky prokazatelně vynaložené na TZ, opravu a údržbu věci včetně dalších výdajů souvisejících s uskutečněním prodeje..." potom proč ne.

    • 9. 1. 2024 16:37

      dasa

      Děkuji za reakce. Budova byla vyřazena z evidence majetku a v tomtéž roce prodána.
      Tudíž zdanění. Energie, jedině v rámci údržby, což se na budovu docházelo a tím se předcházelo různým poruchám, fyzickému ničení + se prováděly různé drobné opravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).