Hlavní navigace

Insolvence - zasílání celé mzdy

  • 18. 4. 2024 9:10

    Dobrý den. Prvně jsem se setkala s insolvencí, kdy přišlo oznámení insolvenčního správce, aby zaměstnavatel zasílal celou mzdu dlužníka na jejich účet. Je to běžné zasílat celou mzdu? Doteď jsme vždy měli jen exekuce u zaměstnanců a vypočítávali srážku ve výši přednostní pohledávky.

    Pročetla jsem usnesení z insolvenčního rejstříku, ale tam nic takového nevidím, jen teď přišel dopis s tímto oznámením od ins. správce.

    Děkuji za zkušenosti.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 4. 2024 10:35

      Emil2

      Běžné to je. Třeba když je více plátců mzdy nebo se jedná o manžele v oddlužení. Záleží na tom, co je v usnesení, cituji z jednoho usnesení povolení oddlužení manželů:
      VII. Plátci (plátcům) mezd dlužníků nebo plátci (plátcům) jiných příjmů dlužníků
      postižitelného výkonem rozhodnutí srážkami ze mzdy povinného se přikazuje, aby
      po doručení tohoto usnesení po dobu trvání účinků schválení oddlužení plněním
      splátkového kalendáře nevypláceli mzdu dlužníkům, ale příjem dlužníků v plné výši zasílali přímo na účet majetkové podstaty zřízený insolvenčním správcem pro účely tohoto řízení, a to bez zřetele k tomu, že toto rozhodnutí dosud není v právní moci, a to až do obdržení výzvy od insolvenčního správce k ukončení provádění srážek ze mzdy. Příkaz se vztahuje i na všechny pozdější plátce mzdy, popř. plátce jiných příjmů dlužníků postižitelných výkonem rozhodnutí srážkami ze mzdy (jiného příjmu) povinného.
      VIII. Soud ukládá insolvenčnímu správci, aby každý měsíc trvání splátkového kalendáře
      neprodleně poté, co obdrží veškeré příjmy dlužníků postižitelné výkonem rozhodnutí
      srážkami ze mzdy povinného, provedl výpočet částky, kterou je možné zabavit při souběhu příjmů dlužníků, a přeplatek aby neprodleně vyplatil dlužníkům na účet, který mu za tímto účelem dlužníci sdělí.

    • 18. 4. 2024 10:58

      Luc

      Děkuji.

      Já jsem v usnesení vyčetla toto:
      Soud přikazuje plátcům příjmu dlužníka – obou manželů:
      ...
      i každému budoucímu plátci příjmu dlužníka – obou manželů, postižitelného výkonem
      rozhodnutí nebo exekucí, aby
      - po doručení tohoto rozhodnutí, poprvé z příjmu, vyplaceného v průběhu března 2024,
      prováděl z příjmu dlužníka srážky z rozsahu, v jakém z něj mohou být při výkonu
      rozhodnutí nebo při exekuci uspokojeny přednostní pohledávky a nevyplácel sražené částky dlužníkovi, ale ustanovené insolvenční správkyni na účet č. ... VS ...

      A v dopisu od insolvenční správkyně je toto:
      Usnesením ... soud schvaluje oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty.
      Dle shora uvedeného Vám jako plátci mzdy ukládám, nevyplácet dlužníkovi mzdu nebo jiný příjem, na který má nárok, ale celou mzdu nebo jiný příjem, vyplatil insolvenční správkyni, a to bez zřetele k právní moci tohoto usnesení.

      Jedná se o insolvenci manželů. Zkouším kontaktovat správkyni a zjistit další informace od zaměstnance, tak uvidím. Já jen, abychom neudělali nějakou chybu.

      Moc děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).