Hlavní navigace

Exekuce ze mzdy

  • 9. 6. 2024 11:11

    Dobrý den, pročítla jsem tady na diskuzi, našla si na netu kalkulačku. Jenže mě to stále není úplně jasné a nechci svou chybou způsobit komukoliv problémy, včetně sebe. Proto Vás prosím o rady, návod jak mám správně postupovat. Předem velice děkuji.

    Ve stejný den ale v jinou hodinu doručena exekuce přednostní i nepřednostní.
    16.516 Kč čistá mzda (zkrácený úvazek)
    3.000 Kč prováděná srážka ze mzdy (uzavřená dohoda se zaměstnancem, jde o výživné které není stanoveno soudem, poukazujeme na účet nezletilého a není předmětem doručených exekucí).

    Nezabavitelná částka je 15.246 Kč, srážka 423 Kč?
    Když přišly exekuce současně, jak mám provádět srážky? Pouze na přednostní a nepřednostní "čeká" v pořadí?
    A co když přijde další exe - odpovím, že jsou v pořadí?
    Nebo to, že platí výživné na základě mimosoudní dohody se posuzuje tak, jako by žádné neplatil a jeho nezabavitelná částka je 12.705 Kč (nežijí v jedné domácnosti)

    A to posílání výživného srážkou ze mzdy - raději nesrážet a neposílat, ať si s tím chodí zaměstnanec na poštu, chápu dobře?
    Ohledně exekucí zaměstnanců budu zřejmě marná, musím to však pochopit, naučit se. Děkuji za Vaše rady a pomoc.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 6. 2024 7:48

      Jasná

      Máte špatně spočítanou nezabavitelnou částku. Pak si zkontrolujte exekuční příkazy, zda tam již není uvedeno, že se máte řídit datem doručení předcházejícímu plátci. Neberete datum doručení, kdy vám byl exekuční příkaz doručen, ale kdy byl doručen PRVNÍMU plátci, což vy nemusíte být. Pokud by jste byli první plátce, který obdržel exekuční příkazy, pak bude postup takový:
      12 704, 67 + 3 176,17 = 15 880,84 = 15 881
      16 516 - 15 881 = 635
      635: 3 = 211
      211,-Kč půjde na přednostní exekuci
      druhých 211,-Kč se poměrnou výši rozdělí mezi přednostní a nepřednostní exekuci
      Zaměstnanec dostane 15 881 + 211 = 16 092,-
      Na výživné nemůžete srážet (nemohla jste ani předtím, protože zaměstnanci vždy musí zůstat nejméně 15 881,-Kč), to jste udělala chybu. Zaměstnanci doporučuji dát trvalý příkaz k úhradě ze svého účtu. Pokud by přišla další exekuce s pozdějším datem doručení, nebudete na ni srážet, bude čekat v pořadí.

    • 10. 6. 2024 13:01

      Zdenik

      paní Jasná, upřímně a velice Vám děkuji za radu, vysvětlení, výpočet i upozornění. Zkontroluji pečlivě doručené exekuce. Mějte hezký den :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).