Hlavní navigace

Prosím poraďte

  • (neregistrovaný) 194.108.195.---

    3. 1. 2006 22:33

    ...zaměstnavatel investuje do zaměstnance cca 16tis.Kč za odborné školení, které potřebuje k výkonu práce. Pokud tento zaměstnanec podá výpověď z pracovního poměru, může zaměstnavatel požadovat úhradu těchto nákladů od zaměstnance za absolvované školení????
    a na které § je možno se odkázat. Díky...díky

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 1. 2006 8:50

      Anonymní (neregistrovaný) 212.27.208.---

      Re: prosím poraďte
      *********
      my mame napsano v prac. smlouve, ze pokud zamestnanec poda vypoved behem 1 roku po skoleni, tak cast nakladu hradi.....
      jestli je na to § nevim...
      Il.

    • 4. 1. 2006 11:04

      Anonymní (neregistrovaný) 85.70.173.---

      Re: prosím poraďte
      hledejte v § 141a a násled.ZP-zaměstnanec je povinen prohlubovat si kvalifikaci...zaměstnavatel zabezpečuje zaškolení nebo zaučení,je povinen zaškolit nebo zaučit při přechodu na nové pracoviště,ddruh práce,ale § 142b- může poskytnout úlevy zaměstnanci na předpokládané zvýšení kvalifikace a uzavřít na to dohodu, tam pak stanoví závazek, jak dloho musí být v PP aniž by musel cokoliv hradit.Rozhodující je uzavřená dohoda- zvlášť nebo i v pracovní smlouvě.pája

    • 5. 1. 2006 21:54

      Anonymní (neregistrovaný) 193.179.124.---

      Re: prosím poraďte
      Jestli víte,že každého nového zaměstnance musíte takto proškolit,tak si dejte do pracovní smlouvy např.1 rok odpracovat u firmy jinak náhrada za toto školení...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).