aha, tak na školení nám opravdu říkali, že můžeme mít i původní verzi - takto už to vedení chce ponechat
V prezentaci máme toto:
písemnou dohodou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem lze prodloužit výpovědní dobu nebo změnit její běh (nelze tedy např. kolektivní smlouvou).
Pokud tedy v pracovní smlouvě máme přímo napsáno, že výpovědní doba začíná běžet prvním dnem následujícího měsíce a necháme to i u budoucích PS, bude to OK a můžeme ponechat běh tak, jak byl dosud?
Děkuju
Dotaz přímo ze stránek MPSV:
Co když zaměstnavatel se zaměstnancem v minulosti sjednal v pracovní smlouvě, že výpovědní doba činí 2 měsíce a běží od prvního dne následujícího kalendářního měsíce po doručení výpovědi?
V takovém případě půjde podle názoru MPSV o ujednání stanovící odlišný režim od zákonného režimu (flexinovely), které bude mít před zákonem přednost. Nové znění § 51 odst. 3 zákoníku práce výslovně připouští možnost sjednat si výpovědní dobu i její běh odlišně od zákona, a tak tedy bude příslušné ujednání v pracovní smlouvě vnímáno.
Jiný výklad by odporoval principu zvláštní zákonné ochrany postavení zaměstnance (§ 1a písm. a) zákoníku práce) a narušoval by právní jistotu stran. Zpětně je totiž takřka nemožné rekonstruovat skutečnou vůli stran v době uzavírání smlouvy a případné dovození neplatnosti takového ujednání by tedy bylo obtížně obhajitelné před soudem. Jde však o otázku, na níž mezi odbornou veřejností nepanuje shoda. Z důvodu předcházení podobným situacím se obecně doporučuje do smluv (nejen pracovních) nepřejímat zákonná pravidla, ta plynou přímo ze zákona a jejich opakování v textu smluv není nutné a někdy může být, jak vidno, kontraproduktivní.
Pokud by však pracovní smlouva v příslušné části odkazovala pouze na § 51 zákoníku práce, popř. zákon obecně, použije se úprava účinná v době dání výpovědi, tj. po nabytí účinnosti flexinovely úprava nová. Shodnou-li se na tom obě strany, je možné též pracovní smlouvu změnit („uzavřít dodatek“) a toto pravidlo z ní vypustit – pak by se aplikovala úprava nová.
Moc děkuju - ve smlouvách máme přímo napsáno, kdy začne VD běžet a takto to chceme i ponechat, takže je vše OK. Ale jen pro zajímavost - pokud bychom to takto ve smlouvě měli a chtěli zavést VD v novém formátu. Udělali bychom dodatky k PS nebo souhlasy se změnou a co když všichni toto nepodepíšou? Je to sice teoretická otázka, ale asi se to může i stát.
Děkuju
Já ještě Sbírku zákonů nemám k dispozici, takže se nemohu vyjadřovat k platnosti a účinnosti změn.
Pokud ve stávajících PS máte zmíněn běh výpovědní doby podle stávající právní upravy (tj počínaje prvním dnem následujícího měsíce), není to dohoda, ale informace. Jinými slovy, pokud tento režim nesjednáte, bude výpovědní doba běžet od doručení výpovědi.
V případě, že v PS máte běh VD zmíněn postaru a chcete režim nový, nic sjednávat nebudete.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
20. 5. 2025 16:22
Dobrý den, prosím o radu - můžeme nechat i po 1.6. výpovědní dobu tak, jak byla dosud tj. začíná běžet prvním dnem následujícího měsíce? Na školení nám říkali, že ano, ale pro jistotu si to chci ověřit. Děkuju