Hlavní navigace

Úroky z úvěru

 • (neregistrovaný) 213.46.172.---

  4. 1. 2006 15:05

  Prosím poraďte mi. V listopadu jsem podepsala kupní smlouvu k bytu v OV. V prosinci 2005 byl proveden vklad do katastru nemovitostí, že jsem nový majitel. Zároveň jsem v prosinci vyčerpala úvěr ze stavebního spoření, kterým jsem tento byt financovala a zaplatila zároveň první splátku. To znamená, že jsem již v prosinci platila úroky z úvěru, které bych si mohla eventuelně odpočíst ze základu daně. Ale v tomto bytě nemám zatím hlášen trvalý pobyt. Přihlášení k trvalému pobytu na této adrese plánuji ještě teď v lednu nejpozději v únoru. Byt chci od poloviny ledna pronajímat.
  Mohu si již za prosinec odečíst od základu daně úroky z úvěru? Nebo od kdy mám na tento odečet nárok?
  A pokud již za prosinec mohu, stačí nahlásit výši požadovných úroků k odečtu své mzdové účetní v zaměstnání, nebo musím podat daňové přiznání sama?
  Moc děkuji za radu!!!

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 1. 2006 15:27

   business.center.cz (neregistrovaný) 193.165.238.---

   Re: úroky z úvěru
   Pokud budete byt pronajímat, nemůžete si úroky odečítat. Viz § 15 odst. 3 ZDPříj. Pokud to chcete našvindlovat a pronájem nepřiznat, pak bych to nechal přinejmenším až tam opravdu budete hlášena, jinak na sebe jenom upozorníte.

   Znám případy, kdy se finančák chodil ptát sousedů, jestli tam poplatník bydlí a nakonec ho nachytal na tom, že má na poště natavenou dosílku.

   Robert Haken

  • 4. 1. 2006 15:40

   Anonymní (neregistrovaný) 213.46.172.---

   Re: úroky z úvěru
   Jestli tomu dobře rozumím, takže ikdyž si tam nahlásím trvalý pobyt a pronájem přiznám a zdaním příjem z pronájmu, přesto si úroky z úvěru nemůžu nárokovat na odečet? A za prosinec tam ještě trvalý pobyt nemám a ani nepronajímám, to si také nemohu odečíst? Díky za vysvětlení.

  • 4. 1. 2006 17:10

   Anonymní (neregistrovaný) 193.179.124.---

   Re: úroky z úvěru
   Jak to je když mám svůj byt,kde mám trvalé bydliště a kupuji byt rodičů??To si nemůžu odepsat úroky z úvěru?Samozřejmě rodiče tak zůstanou bydlet dát bez nájemní smlouvy....proto ho kupuji,aby tam mohli dožít...???

  • 4. 1. 2006 17:31

   business.center.cz (neregistrovaný) 195.47.19.---

   Re: úroky z úvěru
   Odpěvěď na oba dotazy viz § 15 odst. 4:
   "...užíval k vlastnímu trvalému bydlení nebo trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů ..."
   a
   "...V roce nabytí vlastnictví však stačí, jestliže předmět bytové potřeby poplatník vlastnil ke konci zdaňovacího období."

   Robert Haken

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).