Hlavní navigace

Smlouva na dobu určitou

  • (neregistrovaný) 83.148.62.---

    4. 1. 2006 18:59

    V roce 1998 jsem uzavřela pracovní smlouvu na dobu určitou a to na rok. Každý rok dostávám nový dodatek ke smlouvě, že se mi prodlužuje pracovní poměr opět na rok - od 1.1.2006 do 31.12.2006. Chtěla bych vědět, jestli podle nového zákona mám nárok na pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Moc děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 1. 2006 19:15

      VLASTA (neregistrovaný) 85.70.144.---

      Re: Smlouva na dobu určitou
      Máte nárok.
      Dle nového zákony se může smlouva prodlužovat na dobu neurčitou pouze po dobu maximálně dvou let Takže automaticky
      pokud Vás nadále zaměstnávají, měla by mít smlouva na dobu neurčitou.

    • 4. 1. 2006 19:24

      Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

      Re: Smlouva na dobu určitou
      Podle přechodného ustanovení se smlouvy na dobu určitou, uzavřené před novelou, řídí dosavadními předpisy, tj. předpisy, které platily v době uzavření smlouvy. V době, kdy byla smlouva uzavřena, omezení neplatilo, proto se na Vaši smlouvu nevztahuje ani zmíněné dvouleté omezení a může být nadále prodlužována.

    • 4. 1. 2006 19:43

      Anonymní (neregistrovaný) 85.70.173.---

      Re: Smlouva na dobu určitou
      ale ale už je to zase tady.Právní úkon učiněný v rozporu s platnýmj právem je NEPLATNÝ. Prodloužení prac.smlouvy dodatkem je právní úkon, to se snad shodneme? Co kdybychom zase společně hledali
      právní výklady až do konečného konsensu? Myslím, že pravda je na mé straně a do nekonečna nebo nadále nelze prodlužovat. pájaporadce

    • 4. 1. 2006 22:43

      Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

      Re: Smlouva na dobu určitou
      O tom jsme nedávno diskutovali, přesto si zatím, pokud někde nebude přímo pokyn z ministerstva, stojím na svém. V přechodném ustanovení se píše jasně o pracovních poměrech na dobu určitou, které byly SJEDNÁNY před platností novely. Nikoli o těch, které jsou prodlužovány po platnosti. A tento pracovní poměr, i když je prodlužován po novele, byl SJEDNÁN před novelou a tedy se řídí dosavadními předpisy. Tehdy žádné dvouleté omezení neexistovalo, tedy se na něho žádné dvouleté omezení nevztahuje. Kdyby byl ukončen a sepsána nová pracovní smlouva s novým nástupem, to by bylo něco jiného. Ale pokud není tento pracovní poměr ukončen, stále jde o jeden a ten samý pracovní poměr.

    • 5. 1. 2006 13:56

      Anonymní (neregistrovaný) 85.70.173.---

      Re: Smlouva na dobu určitou
      ..stanoví, že PP, které vznikly..se posuzují podle dosavadních předpisů. Tato zásada však znamená pouze to, že vznikl-li PP před
      1.3.2004, platí nezměněn po celou sjednanou dobu, a to i kdyby PP byl sjednán na dobu delší než 2 roky. Jestliže však dochází ke změně takto vzniklého pracovního poměru, a to po 1.3.2004, vztahuje se na tuto změnu již nová právní úprava podle § 30 ZP. Vychází se z toho, že pracovněprávní úkon, kterým je bezesporu změna pracovní smlouvy dodatkem o prodloužení, musí být v souladu s platným právem.Tolik zjištěné. Myslím, že zaměswtnanec by případný spor o PP na dobu neurčitou dle odst.4 § 30 jasně vyhrál.zdraví pája

    • 5. 1. 2006 15:00

      Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

      Re: Smlouva na dobu určitou
      Ano, podle tohoto výkladu by to zaměstnanec vyhrál. Záleží na tom, kdo tento výklad vydal, zda přímo MPSV nebo je to výklad nějakého právníka. Protože jak známo - 100 právníků, 100 výkladů.
      A tak je to s našimi zákony pořád, napřed vyjde paskvil, pak ho novelou opravují, pak zjistí, že jim slovo vypadlo a je z toho ještě větší paskvil, další novela a ještě pak k tomu musí vydávat výklady, jak to vlastně mysleli a že to mysleli jinak než napsali... A tady ta snaha o ochranu zaměstnanců se stejně nakonec obrátí proti těm, kdo mají být ochráněni. Než vzít nového zaměstnance na dobu neurčitou, to radši s ním skončím. To už bych ho musela móóc potřebovat. Netýká se to jen naší firmy, vidím to kolem sebe.Podnikatelé se bojí vzít na neurčito další lidi, radši to stíháme se stálým týmem zaměstnanců, protože pak práce být nemusí a propouštění nadbytečných přináší náklady, které Vám sežerou to, co jste dosud vydělal... anebo třeba ještě ani nevydělal. A že v případě sporu se zaměstnavatel těžko domáhá spravedlnosti a že soud se většinou přiklání ke kladnému rozhodnutí pro zaměstnance, je mezi zaměstnavateli známo. A to je také jeden z důvodů neochoty nabízet pracovní příležitost na dobu neurčitou novému zaměstnanci. Zrušit odstupné a mnoho problémů odpadne.
      Ale někdy naopak soud rozhodne přímo proti úmyslům ministerstva - viz spor o tzv. švarcsystém.

    • 5. 1. 2006 16:57

      Anonymní (neregistrovaný) 85.70.173.---

      Re: Smlouva na dobu určitou
      Jojo je to tak, ale musíme počítat s tím, že zákon vykládá soud a ne ministerstvo, to se maximálně může podílet na přípravě vládního návrhu,že ano. Takže pro ochranu zaměstnavatelů já vidím lepší, když si budou vědomi možnosti tohoto výkladu, jak uvádím a dají si na to pozor, protože najednou by tam mohli mít nechtěného zaměstnance na dobu neurčitou bez možnosti se ho rychle zbavit.
      zdraví pája

    • 5. 1. 2006 18:19

      Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

      Re: Smlouva na dobu určitou
      Ano, bezezbytku souhlasím a už nikdy tady nebudu radit, aby smlouvu prodlužovali. Ať si každý zaměstnavatel rozhodne, zda si toho pracovníka nechá nebo radši pustí. Ten zákon těm zaměstnancům fakt skvěle pomůže. Jen mně ještě prozraďte, od koho je ten Váš výklad, co jste našel a kde jste ho našel.

    • 6. 1. 2006 15:40

      Anonymní (neregistrovaný) 85.70.173.---

      Re: Smlouva na dobu určitou
      Zdravím, já dělám podnikatelské poradenství a odebírám od jedné nejmenované firmy jako abonent materiály-zákony, sborníky, výklady,další pomocníé materiály a součástí předplatného je možno odpovědního servisu-bezplatného, takže pokud si nejsem jist nebo nevím vůbec(což se stane občas každému-pošlu dotaz a do několika dní mám odpověď, kterou vypracuje např. odborník z oboru-třeba z MPSV, MV nebo jiných rezortů, dále vycházím z rozhodnutí NS ČR, která jsou na servesu-myslím, že adresu jsem Vám psal a pak taky mám dost kontaktů mezi právníky v praxi. Je fakt, jak jde o účetní a daňové záležitosti, stojím v pozoru a poslouchám, ale zase mám známé daň.poradce, takže"lovím, kde se dá".Držím se zásady-obrátí se zaměstnavatel- radím za jeho peníze jemu, jak proti zaměstnanci,nebno naopak, prostě,kdo si zaplatí, tomu poradím výhodně pro něho.To jsem se rozkecal.Pozdrav z Orlicýchhor.pája

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).