Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Nevidíte údaje k měsíčnímu hlášení? ČSSZ upozorňuje na nové nastavení zmocnění
Dobrý web jako značka končí, nabízí všechna školení zdarma
Stát chce za důchodce, děti a studenty platit více
Místo výkonu práce v novém hlášení: Jak vykázat „celou ČR“?
Jediná kopie vaší občanky vám může způsobit obrovské problémy
Když pohoří byznys: Příběh o tom, jak lidstvo pojištěním zkrotilo strach ze ztráty
2. 6. 2026 1:25
Dobrý den,
omlouvám se za ten titulek, nevím ale jak lépe to nazvat, jde o tohle:
Společnost je spoluvlastníkem nemovitosti, s druhým spoluvlastníkem je dohoda (nevím zda písemná nebo jen ústní...) kdo využívá které prostory.
Firma potřebuje více skladovacích prostor, tak se jednatel s druhým spoluvlastníkem dohodl, že firmě přenechá jednu z místností, kterou nyní užíval on a dostane za to nějaké peníze. Není to pětistovka, ale o statisíce také nejde... Spoluvlastník je FO, předpokládám, že to bude považovat za "příležitostný příjem" do 50 000 ročně.
Na katastru žádná transakce neprobíhá, pořád mají oba spoluvlastníci ideální polovinu, mění se jen vzájemná dohoda o používání jednotlivých částí. Jasně, právně asi extrémně nešikovný, ale s tím já nic neudělám...
Jak k takové transakci přistoupit? Kam zaúčtovat? A nedaňově? Nebo může být daňové, když je to pro zvýšení kapacity skladu? Není na to žádná faktura apod., můžu je nechat podepsat nějaký doklad, jednoduchou smlouvu nebo něco, ale ani nevím, jak to plnění vůbec nazvat. Nebo mám radši nechat jednatele, ať si to vybere jako podíl na zisku a vyřeší si to mezi sebou jako FO?
Díky!