Hlavní navigace

Dohoda o pracovní činnosti

 • (neregistrovaný) 62.177.84.---

  4. 2. 2006 12:37

  Dobrý den. Mohl by mi někdo vysvětlit rozdíl mezi pracovní smlouvou na zkrácený úvazek a dohodou o pracovní činnosti. Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 2. 2006 13:27

   jiná jiřina (neregistrovaný) 194.212.174.---

   Re: dohoda o pracovní činnosti
   Pracovní smlouva vykazuje všechny zákonné nároky na práci,dovolenou,při podepsaném prohlášení slevy apod.Pracovní činnost zakládá účast také při všem akorát nedovolí dovolenou.I pracovní smlouva na zkrácený úvazek dovolenou umožňuje v plném rozsahu.Většinou se DPČ dělá místo vedlejšího pracovního poměru a nebo,když chce zaměstnavatel ušetřit za dovolené.Nevím podrobnosti.Pokud nemáte jiný pracovní poměr ani nepodnikáte,pak bych trvala na normální pracovní smlouvě.Musíte počítat s doplatkem na zdravotku při nedodržení minimální mzdy.

  • 4. 2. 2006 15:42

   AnonymníJiřinaH. (neregistrovaný) 213.180.49.---

   Re: dohoda o pracovní činnosti
   K uzavření dohody o PČ přistupuje zaměstnavatel tehdy, jestliže předpokládaný rozsah činnosti nepřesáhne polovinu týdenní stanovené doby a nevyplatí se mu na tuto činnost přijímat zaměstnance do pracovního poměru. Měly by se uzavírat výjimečně a tam,kde se nevyplatí sledování pracovní doby, kontrola výkonu činnosti vedoucím pracovníkem apod. Z uzavřené DPČ
   nejsou stejné nároky jako z pracovního (vedlejšího) poměru. Dovolenou si však mohou oba účastníci sjednat,pokud na tom mají zájem. Sjednává se odměna za výkon činnosti.I nemocenská je specifická u DPČ proti prac.poměru.
   Zaměstnavatel by měl u prací, které jsem předmětem jeho činnosti
   uzavírat především pracovní poměr. Zaměstnanec ,který pak nemá jinde uzavřený jiný pojistný vztah, musí počítat s tím,že bude mít povinnost,pokud za poloviční úvazek nedosáhne minimálního vyměřovacího základu pro odvod zdr.poj., doplatit rozdíl prostřednictvím svého zaměstnavatele.
   Vedlejší p.p. se uzavírá na kratší než plný úvazek a pouze s tím, kdo má někde hlavní p.p.Nemá-li, jedná se o hlavní p.p. s kratším úvazkem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).