Hlavní navigace

Zálohová nebo srážková daň

  • (neregistrovaný) 85.160.82.---

    5. 2. 2006 18:47

    Mám hlavní a vedlejší prac. poměr. Prohlášení poplatníka daně z příjmů jsem podepsala podepsala u obou zaměstnavatelů ,ale pouze u jednoho si uplatňuji slevu na dani na poplatníka. Protože se očekávají v polovině roku (v červnu)"slušné" prémie u zaměstnavatele kde neuplatňuji slevu na dani na poplatníka, lze na jeden měsíc změnit uplatnění slevy...... u zaměstnavatelů? Jaká daň mi bude sražena při vyplacení mzdy s prémiemi - zálohová nebo
    srážková?
    Děkuji za odpověď.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 5. 2. 2006 19:53

      SD (neregistrovaný) 85.119.88.---

      Re: Zálohová nebo srážková daň
      Prohlášení poplatníka můžete podepsat jen u jednoho zaměstnavatele.
      U toho, kde máte prohlášení podepsáno je daň zálohová, u toho, kde jste prohlášení nepodepsala(neuplatňujete odečty) do výše 5000,-- za měsíc je srážková daň a nepřiznává se do ročního zúčtování, nad 5000,- se sráží zálohová daň a na konci roku si musíte podat vlastní daňové přiznání.

    • 5. 2. 2006 20:00

      Anonymní (neregistrovaný) 83.208.110.---

      Re: Zálohová nebo srážková daň
      Pokud jste podepsala u obou zaměstnavatelů daň.prohlášení a to i u toho kde neuplatňujete odčit.položky ("OP"), pak Vám zaměstnavatel u něhož OP neuplatňujete odvádí ze mzdy zálohovou daň, a to v sazbách začínajících 20 %. Jakmile hranice Vašeho měs.výdělku překročí 18.200 Kč, pak se sazba zvyšuje pro částku převyšující 18.200 Kč na 25 %, a dále dle tabulek § 38 h, odst.2 zákona o daních z příjmů.

      Zatímco u zaměstnavatele kde uplatňujete OP bude příjem zdaňován dle stejného § 38 h, odst.2, ale sazbou daně začínající na 12%.
      Myslím, že je nesmysl na 1 měsíc měnit uplatnitelnost OP z jednoho zaměstnavatele na druhého, protože při ročním zúčtování se tak jako tak oba příjmy sečtou a případný přeplatek na dani Vám bude vrácen. Přeplatek vyjde na konci roku naprosto stejný bez ohledu na to, u kterého zaměstnavatele jste z jak vysokých příjmů platila daň a uplatňovala OP.

    • 5. 2. 2006 20:04

      Anonymní (neregistrovaný) 83.208.110.---

      Re: Zálohová nebo srážková daň
      K mé odpovědi, viz. anonymní výše, upřesňuji, že podepsané prohlášení znamená, že chcete uplatňovat OP. Tzn. pokud OP neuplatňujete, byť vyplníte prohlášení a uvedete v něm, že NECHCETE uplatňovat OP, nazývá se tato skutečnost "nepodepsané prohlášení"

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).