Hlavní navigace

Je mateřská příjem???

 • (neregistrovaný) 213.235.75.---

  6. 2. 2006 7:10

  Je mateřská příjmem, který se započítává do společného zdanění manželů? Protože rodičovský příspěvěk se tam určitě nepočítá. A je to nějak omezeno tím 38040? Nerozumím tomu, prosím pomoooc. A potřebuje žena, která pobírá mateřskou nebo rodičovský příspěvek a chce uplatni společné zdanění manželů potvrzení OSSZ nebo stačí, že napíše čestné prohlášení? Mooooc děkuji!

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 6. 2. 2006 7:24

   Anonymní (neregistrovaný) 213.210.175.---

   Re: Je mateřská příjem???
   pro výpočet příjmu manželky, že nedosáhl maxima 38040 za rok se mateřská - peněžitá pomoc v mateřství započítává, rodičovský ne...potom si manžel při spo.zdanění i při výpočtu může uplatnit další odpočtovou položku 21720 na manželku - roční odpočtová položka - potvrzení ossz není nutné, přikládám čestné prohlášení ikdyž fin.úřad tvrdí,že žádné nepotřebuje, že je to odpovědnost poplatníka,zda uvedl správné údaje...

  • 6. 2. 2006 7:30

   Anonymní (neregistrovaný) 213.168.185.---

   Re: Je mateřská příjem???
   Mateřská není zdanitelný příjem, což znamená, že vy ji do daňového přiznání jako svůj příjem uvádět nebudete. Patří, ale do Vašich vlastních příjmů pro posouzení, zda si na Vás manžel může uplatnit nezdanitelnou částku. Pokud Vaše mateřská je nižší než 38040,- a žádné jiné přijmy kromě rodičovskéh přispěvku jste neměla, může si Váš manžel tuto nezdanitelnou částku na Vás uplatnit. Myslím, že pokud jste pobírala nějakou mateřskou, bylo by dobré nějaké potvrzení od OSSZ, případně zaměstnavatele (záleží na tom, kdo ji vyplácel) o její výši + čestné prohlášení, že kromě této mateřské a rodičovskéh příspěvku jste žádné další příjmy neměla.

   Dana

  • 6. 2. 2006 7:31

   tat (neregistrovaný) 82.142.65.---

   Re: Je mateřská příjem???
   mateřská se počítá jako příjem jen pro posouzení zda manželka přesáhla 38040 - pokud nepřesáhla výší mateřské či jiného příjmu (rodičák se tam skutečně nezahrnuje) částku 38040 za rok 2005, může si manžel na ni uplatnit jako na osobu bez příjmů, tzn. roční odečet 21720,-. Ale mateřskou pro společné zdanění do příjmů manželky jako takových nezapočtete. Co se týká potvrzení pro FÚ-záleží na tom jakou mají dokladovost.Vám jako zaměstnavateli-pokud je žena zaměstnaná,dokládá příjem od zaměstnavatele,pokud zaměstnaná není (ÚP) mělo by vám stačit její čestné prohlášení, že neměla žádné jiné další příjmy-potvrzení z OSSZ,které mzdové chtějí(a já také :-) -tím se jen jistíme,ale pokud by zaměstnanec odmítl takové potvrzení donést od manželky,která je nezaměstnaná,má na to právo-donese jen její čestné prohlášení,že neměla žádné příjmy a doložit oddací list nebo občans.průkaz k ověření manželky-to se už vás nyní ale netýká,pokud podávají společné zdanění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).