Hlavní navigace

Smluvní lékař

  • (neregistrovaný) 195.26.25.---

    11. 11. 2013 17:05

    Dobrý den,

    jsem OSVČ a zaměstnavatel. Mám cca 6-8 zaměstnanců, všichni pracují na prodejně (pozice prodavač nebo administrativní pracovnice, logistik..) - měli by tedy být zařazeni do kategorie 1. V současnosti jsem při náběru nového zaměstnance využil vždy jeho obvodního lékaře, aby zajistil prohlídku. Musím přesto mít smlouvu s některým lékařem nebo mohu v tomto případě i nadále využívat služeb jednotlivých obvodních lékařů?

    A ještě dovolte dotaz: po jaké době by měl zaměstnanec znovu absolvovat prohlídku?

    Děkuji za info a jsem s pozdravem

    Martin Elischer

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 11. 2013 10:27

      autorka

      Dobrý den,

      zda patří Vaši zaměstnanci skutečně do první kategorie dle rizika ohrožení zdraví, to Vám bohužel nepotvrdím. Záleží na konkrétních podmínkách, za jakých je práce vykonávána. Jistotu získáte podáním návrhu na zařazení na příslušnou hygienickou stanici dle § 37 zákona o ochraně veřejného zdraví, kde uvedete potřebné náležitosti.

      Jestliže má zaměstnavatel pouze zaměstnance v první rizikové kategorii, mohou skutečně na vstupní i periodické prohlídky ke svému obvodnímu lékaři. Tím ale nejsou splněny další povinnosti zaměstnavatele. Smluvní lékař vykonává pro zaměstnavatele, mimo hodnocení zdravotního stavu zaměstnanců, také poradenství a dohled (v případě kategorie jedna minimálně jednou za dva roky dle § 3 vyhlášky o pracovnělékařských službách). Řešením je uzavření smlouvy o pracovnělékařských službách s jedním z obvodních lékařů Vašich pacientů, který pro Vás bude poradenství a dohled vykonávat.   

      Frekvenci periodických prohlídek opět určuje zmíněná vyhláška v § 11 (pokud nestanoví častější prohlídky příslušná hygienická stanice nebo jiný zákon, např. v případě nočních zaměstnanců).

      S přáním příjemného dne  Dagmar Kučerová  :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).