Hlavní navigace

Daňové přiznání právnických osob

  • (neregistrovaný) 85.71.218.---

    11. 11. 2013 21:32

    Dobrý den
    V lednu tohoto roku byla založena s.r.o. s jediným společníkem. V srpnu byla sepsána smlouva o převodu obchodního podílu společnosti s novým 100% vlastníkem (zároveň jednatelem i společníkem), společnost byla přejmenována (stále zůstává s.r.o.), přidány další předměty podnikání. Do obchodního rejstříku byly tyto skutečnosti zapsány v září 2013.
    Může být účetním obdobím společnosti 1.8.2013 - 31.12.2014? Mohl by jste mi, prosím, poradit, jak na to? Původní společnost nevykazuje žádné náklady ani výnosy.
    Děkuji za odpověď.
    S pozdravem
    Matoušková

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 11. 2013 21:51

      bez přezdívky

      Vážená paní Matoušková,

      v tomto případě Vámi uváděná změna účetního období bohužel není možná. Obecně platí, že účetním obdobím je v souladu s ustanovením § 3 odst. 1 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, nepřetržitě po sobě jdoucích kalendářních měsíců (až na výjimky), které se shoduje s kalendářním rokem nebo je hospodářským rokem. V souladu s ustanovením § 3 odst. 4 písm. a) téhož zákona může být účetní období delší než 12 měsíců mimo jiné při vzniku účetní jednotky v období 3 měsíců před koncem kalendářního roku.

      Z Vašeho dotazu vyplývá, že společnost byla založena začátkem tohoto roku, předpokládám, že zhruba ve stejném období i vznikla (byla zapsána do obchodního rejstříku). Skutečnost, že došlo ke změně jediného společníka, bohužel možnost prodloužení účetního období nezakládá.

      Přeji Vám hezký den.

      S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).