Hlavní navigace

Platba zdravotní pojištění

 • (neregistrovaný)

  14. 11. 2013 16:19

  Dobrý den,
  prosím o radu týkající se platby zdravotního pojištění.
  V roce 2009 jsem si u finančního úřadu založila DIČ, předmětem mého podnikání byla umělecká činnost. Měla jsem pouze DIČ, ne IČ, nebyla jsem nijak registrovaná na živnostenském úřadě, pouze na FÚ. Umělecká činnost pro mne byla v té době jediným zdrojem příjmu. Bylo mi tehdy sděleno, že v tomto případě mám platit zdravotní pojištění jako OBZP. V daňovém přiznání za rok 2009 jsem ale (mylně?) danila podle §7 jako OSVČ.
  V současné době mne kontaktovala zdravotní pojišťovna s tím, že na základě podaného daňového přiznání jsem měla povinnost vyplnit přehled o příjmech (nebyla jsem OSVČ tak jsem toto neučinila), což mám učinit teď zpětně a doplatit dle nich dlužnou částku a penále. Bylo mi řečeno, že v tomto případě jsem měla danit podle §10, ale opravné daňové přiznání již podat nemohu, protože už uplynula doba 3 let od jeho podání..
  Je možné se nějak bránit?
  Děkuji za odpověď.
  Hana

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 11. 2013 16:15

   bez přezdívky

   Dobrý den,

   na základě poskytnutých informací nelze rozhodnout, zda Vaše příjmy lze zařadit mezi ostatní příjmy (§ 10 zákona o daních z příjmů), ze kterých byste neplatila pojistné, nebo mezi příjmy z jiné samostatné výdělečené činnosti (§ 7 odst. 2 písm. b) zákona o daních z přímů - příjmy z výkonu nezávislého povolání). Pokud jste deklarovala své příjmy jako příjmy dle § 7 ZDPř, zdravotní pojišťovna dovozuje, že jste byla "OSVČ" a že tedy máte doplatit pojistné. Je zde samozřejmě otázka, zda jste nemohla být považována za plátce, za něhož platí pojistné stát (tzv. státní pojištěnec např. při v souvislosti s péčí o dítě) a další otázky, které bez konzultace s Vámi nelze odpovědět.

   Je pravdou, že již nemůžete podat dodatečné daňové přiznání na zdaňovací období 2009, protože lhůta uběhla po 3 letech od konce lhůty pro podání DP za rok 2009 - tedy marně uplynula na konci března 2013.

   V tomto případě je zřejmě jedinou možností zabývat se otázkou, zda se ve skutečnosti nejednalo o příjmy z příležitostné činnosti a nikoliv o příjmy z jiné samostatné výdělečné činnosti, a pokud ano, pak poukazovat na to, že skutečný stav by měl mít přednost před stavem formálně právním. Je ovšem málo pravděpodobné, že tento postoj by pojišťovna akceptovala, spíše by muselo dojít k soudnímu řízení.

   S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).