Hlavní navigace

Jak se dědí ze zákona

 • (neregistrovaný) 212.80.64.---

  6. 2. 2006 17:43

  Potřebovali bychom poradit,máme dva syny,jeden dostal grunt,který po čase prodal a ještě další movité a peneřní dary.S druhým jsme se chtěli vyrovnat později,ale došlo u nás k nemilé situaci,obdarovaný syn se rozvedl,oženil se po druhé a své dva syny(naši vnuci-nezletilý) vyhodil z baráku a my jsme si je vzali do opatrovnictví.Jenže jejich náprava už není možná.Tak neníme co máme udělat,aby ten obdarovaný syn ani jeho synové nic už nezdědili a konečně jseme se mohli vyrovnat s tím starším synem na kterého ještě nestačilo dojít kvůli potížím mladšího syna.
  Máme už jen bytovku,kterou bychom mu rádi přepsali,darovali,prodali ???? Bez toho aby obdarovaný syn a jeho 2 synové už nic nedědili ani ze zákona,ani nijak jinak.
  Jde to? Poraďta,moc děkuji!!!!!!

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 2. 2006 19:12

   Anonymní (neregistrovaný) 62.177.108.---

   Re: Jak se dědí ze zákona
   Darujte všechno svoje vlastnictví za života na staršího syna, tím pádem nebude co dědit. Sice zaplatí darovací daň, ale pokud by jinak muselo na případné vydědění, je to zbytečně složité.

  • 7. 2. 2006 10:23

   Anonymní (neregistrovaný) 193.179.187.---

   Re: Jak se dědí ze zákona
   Souhlas, darujte bytovku staršímu synovi s tím, že v ní dožijete (věcné břemeno doživotního užívání, zapsané do katastru). Právník Vám s tím poradí. V opačném případě by při dědickém řízení Váš starší syn musel namítnout tzv. dědický zápočet, t.j. že mladší syn za života zůstavitele dostal od něj dar nad rámec obvyklého darování (grunt, peníze apod.) a bytovku by tím pádem stejně dostal starší syn. Je-li mladší syn movitý a má-li na to starší syn žaludek, mohl by (starší z mladšího) dostat i nějaké finanční dorovnání (pokud součet darů mladšímu bude vyšší než cena bytovky).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).