Hlavní navigace

Student OSVČ a daně

• (neregistrovaný) 85.119.90.---

24. 11. 2013 21:46

Dobrý den, už delší dobu jsem plánoval založit si OSVČ jako vedlejší činnost. Potřeboval bych však poradit s pár věcmi, které mi nejsou jasné nebo opravit, pokud jsem něco pochopil špatně. V současné době studuji a zároveň pracuji na DPP a mám zde uplatněnou slevu na dani studenta, takže dostávám plnou částku bez stržení daně.

• Pokud si založím OSVČ a ohlásím na pojišťovně, že jsem student, nebudu platit zálohy na zdravotní pojištění první rok podnikání a platit budu pouze v dalších letech podle zisku. Jaký musí být zisk, abych musel další roky platit zálohy a jak přesně se vypočítávají?

• Sociální pojištění platit nebudu pokud uvědomím OSSZ o tom, že jsem student a další roky pouze pokud můj zisk v předešlý rok překročil 60.000. Kolik bych platil, pokud by můj zisk byl vyšší?

•    
    • Zálohy na daně z příjmu nevím jestli musím platit nebo ne a nevím v jaké výši.

•    
    • Nemohu uplatnit slevu na dani jako student, jelikož ji již mám uplatněnou ve svém zaměstnání na DPP. Mohu ji uplatnit, pokud ji zruším u DPP? Jakou nejvyšší slevu mohu dostat?

Prosím, zda byste potvrdili nebo vyvrátili to, jak si vše vykládám po prostudování mnoha článků a knih a odpovězení na pár nejasností.
    A dále prosím o to, zda byste mi neřekli, jak by se má situace se všemi těmito daněmi, poplatky a slevami změnila, pokud bych přešel z DPP na plnohodnotnou smlouvu, ze které bych platil sociální a zdravotní pojištění nebo v případě, že bych pracovní poměr na DPP ukončil.

Děkuji moc.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 11. 2013 22:08

Rop

1. 0 Kč a vyšší - 1/12 z pojistného za předchozí rok
      2. 757 Kč
      3. Zálohy se neplatí pokud předchozí daňová povinnost nepřesáhla 30 000 Kč (čili skoro 400 000 Kč zisku)
      4. sleva se uplatňuje jedna. v daňovém přiznání je jenom jedna sleva na součet všech příjmů. Na DPP si ji můžeš vesele uplatňovat a pokud ji celou nevyčerpáš měsíčně tak ročně se ti započte proti celým příjmům Princip výpočtu daně je tento: (příjmy ze zaměstnání + příjmy z podnikání) * sazba - slevy = daň

5. prakticky nijak (tedy co se podnikání týče) tam je důležité to studium.

Jinak zbytek máš načtený dobře :-)

• 25. 11. 2013 6:24

ivzez

Slev může být více, ale u Vás asi přicházejí v úvahu jenom dvě:
      - sleva na poplatníka a
      - sleva na studenta

Budete-li souběžně pracovat (je jedno, jestli půjde o pracovní smlouvu, DPČ nebo DPP) a podnikat,
      budete muset po skončení roku podat daňové přiznání a povinné přehledy.

V daňovém přiznání můžete uplatnit slevu na poplatníka za celý kalendářní rok, i když jste po celý rok nepracoval.
      Slevu na studenta lze uplatnit pouze za měsíce, kdy jste byl studentem.

Pro uplatnění slevy na poplatníka je nutné podpsat prohlášení k dani z příjmu.
      Pokud byste měl souběžně několik zaměstnavatelů, doporučuji podpsat prohlášení
      u zaměstnavatele, u něhož by byl příjem pod 5.000 Kč měsíčně
      (jinak by zaměstnavatel strhával srážkovou daň, kterou už by Vám nikdy nikdo nevrátil).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).