Hlavní navigace

Čerpání dovolené po skončení MD

 • (neregistrovaný) 90.180.220.---

  3. 12. 2013 7:53

  Dobrý den, měla bych na Vás jednu velkou prosbu a potřebovala bych poradit.
  Od 16.7.2013 jsem byla na nemocenské, z důvodu rizikového těhotenství
  Dnes 2.12.2013 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Za rok 2013 jsem si nestihla vybrat řádnou dovolenou ve výši 20,5 dne. Po vyčerpání mateřské dovolené mi vznikne nárok na řádnou dovolenou za rok 2014 ve výši 25 dní (splním podmínku 60 pracovních dnů v daném kalendářním roce). Celkově budu čerpat po skončení mateřské dovolené 45,5 dne dovolené. Je to správně?
  Chtěla bych se ještě zeptat, mám před koncem peněžité pomoci v mateřství požádat o čerpání dovolené v plné výši a zároveň požádat o rodičovskou dovolenou? Nebo se nejprve vybere dovolená, a až ji vyberu, navazuje na to RD? Komu oznamuji délku mé rodičovské dovolené?

  Moc vám děkuji za odpověď.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 12. 2013 19:18

   ivzez

   Jestli jste letos žádnou dovolenou nevyčerpala, mělo by Vám po krácení pro zbývat 21 dnů dovolené (20,83 dne by podle mne měl zaměstnavatel zaojkrouhlit nahoru). Tzn., že byste měla nárok na celkem 46 dnů dovolené

   >  ... mám před koncem peněžité pomoci v mateřství požádat o čerpání dovolené v plné výši a zároveň požádat o rodičovskou dovolenou? Nebo se nejprve vybere dovolená, a až ji vyberu, navazuje na to RD? Komu oznamuji délku mé rodičovské dovolené?

   Písemnou žádost o poskytnutí dovolené je nutné zaměstnavateli doručit před skončením MD (cca týden až 10 dnů předem), nikoliv před skončením pobírání PPM (= dávka nemocenského pojištění, vyplácí se zpětně). Datum začátku dovolené musí bezprostředně navázat na MD. Současně můžete požádat o poskytnutí RD, jejíž začátek navažte na skončení řádné dovolené (nelze souběžně čerpat dva typy volna). Rodičovský příspěvek (sociální dávka) můžete pobírat souběžně s čerpáním dovolené.

   Tři roky jsou dlouhá doba, během níž se může mnohé změnit. Proto bych doporučila požádat o kratší RD (např. do 1 roku věku dítěte) a v případě potřeby prodlužovat (klidně po půl roce). Žádosti o poskytnutí RD je zaměstnavatel povinen vyhovět až do 3 let věku dítěte. Naopak to ale nefunguje: Kdybyste požádala o RD do 3 let věku dítěte, nebyl by zaměstnavatel povinen Vám umožnit dřívější návrat do zaměstnání.

   O rodičovský příspěvek se žádá na kontaktním místě úřadu práce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).