Hlavní navigace

§7 a §9 zákona o dani z příjmů

 • (neregistrovaný) 78.45.44.---

  11. 12. 2013 8:59

  Podnikám podle §7 s několika živnostmi a můj zisk z podnikání klesá. Naopak čím dál víc zisku mám z pronajímání bytů podle §9.  Jsem důchodce s měsíčním důchodem 13000 Kč. Prosím o radu, zda je vhodné, abych výdaje uplatňoval paušály. Stále totiž musím hlídat, abych moc nevydělal kvůli důchodu a neplatil zdravotní a sociální pojištění, takže mě účetnictví zatěžuje. Jsem plátce DPH - čtvrtletní. Děkuji za odpověď.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 12. 2013 10:30

   bez přezdívky

   Dobrý den,

   zda je pro Vás výhodnější uplatňovat paušální výdaje, bude záležet zejména, v jaké výši se pohybují Vaše výdaje skutečné. Připomínáme, že u příjmů z neřemeslných živností podle § 7 zákona o daních z příjmů lze uplatnit výdaje v paušální výši 60 % z příjmů. U příjmů z pronájmu dle § 9 zákona o daních z příjmů můžete uplatnit výdaje v paušální výši 30 % z příjmů, nejvýše však do částky 600.000,- Kč. Doporučujeme Vám na konci roku si udělat přehled skutečných výdajů a ty pak porovnat s paušálními výdaji a zjistit tak, které budou pro Vás výhodnější. S uplatňováním paušálních výdajů však souvisí i jistá omezení - viz dále.

   Pokud se rozhodnete přejit z daňové evidence (ze skutečných výdajů) na paušální, pak je nutné brát v úvahu tyto tři skutečnosti:
   1) poplatník, jenž bude chtít využít výdajový paušál, si nemůže od roku 2013 uplatnit slevy na dani, resp. daňové zvýhodnění na vyživované dítě a na manžela či manželku bez vlastních příjmů,
   2) v případě přechodu z daňové evidence na paušál musíte postupovat dle ustanovení § 23 odst. 8 písm..b) bod 2 zákona  o daních z příjmů a dle tohoto ustanovení musíte upravit rozdíl mezi příjmy a výdaji předešlého roku.
   3) Plátce DPH může pro daň z příjmů také uplatnit výdaje paušálem, ale zároveň musí vést evidenci pro účely DPH a archivovat daňové doklady.

   Jen pro úplnost si dovolujeme na závěr doplnit, že od ledna 2013 není možné dle ustanovení § 35ba odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů u starobního důchodce uplatňovat tzv. slevu na poplatníka, která činí 2.070 Kč měsíčně, pokud k 1.1 zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu.

   Přeji Vám hezký den.

   S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).