Hlavní navigace

Práce při rodičovské dovolené

 • (neregistrovaný) 213.192.55.---

  9. 2. 2006 13:31

  Mám dvouletou dceru,pobírám rodičovský příspěvek. Naskytla se příležitost pracovat z domova pro svého nynějšího zaměstnavatele (u zaměstnavatele u kterého jsem pracovala před nástupem na mateřskou). Je to možné? Potřebuji s ním uzavřít nějakou další smlouvu? Je omezená částka kterou si smím vydělat abych nepřišla o rodičovský příspěvek?...prosím o jakékoliv informace týkající se práce při rodičovské dovolené.
  Maky

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 2. 2006 16:16

   Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

   Re: práce při rodičovské dovolené
   Nemáte žádné omezení, kromě toho, že nesmíte dávat dceru na více než 5 dní v měsíci do školky nebo jeslí, abyste nepřišla o rodičovský příspěvek. Jinak můžete dělat cokoli a vycělávat neomezeně. Takže teď bude záležet na tom, jaká to bude práce, na jaký úvazek. U zaměstnavatele Vám totiž platí stále Vaše pracovní smlouva a to, co v ní máte nasmlouvané. V HPP jste na rodičovské dovolené, což je název volna a s rodičovským příspěvkem vůbec nesouvisí. Buď se tedy ukončíte rodičovskou dovolenou, vrátíte se do HPP a budete dělat to, co máte ve smlouvě a na ten úvazek, co máte ve smlouvě. Pokud by to měl být jiný úvazek nebo jiná práce, pak by se dodatkem musela změnit pracovní smlouva (za souhlasu obou stran). Ale to znamená, že později, až byste třeba chtěla dělat na delší úvazek, by se zase musela měnit smlouva - a zase pouze za souhlasu obou stran. Nebo je druhá varianta - zůstat v HPP na rodičovské dovolené a do práce nastoupit na VPP (nebo dohodu o pracovní činnosti), podle toho, jak se se zaměstnavatelem domluvíte a co si sjednáte. Ale muselo by se jednat o jiný druh práce, než máte v HPP.

  • 9. 2. 2006 20:17

   Anonymní (neregistrovaný) 213.192.55.---

   Re: práce při rodičovské dovolené
   V případě že bych nastoupila na VPP nebo na dohodu o pracovní činnosti jak je to pak s daní z příjmu? A se sociálním a zdravotním pojištěním?

  • 9. 2. 2006 21:54

   Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

   Re: práce při rodičovské dovolené
   Sociální i zdravotní Vám bude sráženo ze skutečně dosaženého příjmu, normálně jako všem. Jako žena pobírající rodičovský příspěvek máte, co se týká zdravotního pojištění, jedinou úlevu. V případě, že budete vydělávat méně než minimální mzdu, nemusíte doplácet zdravotní pojištění do minimálního odvodu, protože jste pojištěna státem. Srazí se jen ze skutečné mzdy. Co se týká daně - taky jako obvykle. Podepíšete prohlášení a budete uplatňovat slevu na poplatníka (od letoška už nejsou nezdanitelné položky, ale slevy).

  • 9. 2. 2006 23:05

   Maky (neregistrovaný) 213.192.55.---

   Re: práce při rodičovské dovolené
   Ještě se zeptám co dohoda o provedení práce???

  • 10. 2. 2006 14:33

   Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

   Re: práce při rodičovské dovolené
   Může být i DOPP, ale musí být splněny podmínky, při nichž je možné sjednání DOPP (nárazové splnění úkolu, ne soustavná činnost, a maximálně 100 h v kal. roce).

  • 10. 2. 2006 12:26

   Anonymní (neregistrovaný) 193.179.124.---

   Re: práce při rodičovské dovolené
   Moment,proč by tam nesměla mít stejný druh práce??U nás zaměstnáváme ženy (dělnice v elektro) a když si přijdou přivydělat ty co jsou na rodičovské dovolené,tak dostanou smlouvu jako VVP na 3 měsíce na tu samou práci.Jinou tam ani napsat nemůžeme....???

  • 10. 2. 2006 14:29

   Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

   Re: práce při rodičovské dovolené
   Vyplývá to z §71 ZP. Vedlejší činnost je činnost, kterou vykonává zeměstnanec u zaměstnavatele, u něhož je v pracovním poměru, mimo pracovní dobu stanovenou pro tento pracovní poměr a která záleží v pracích jiného druhu, než byly sjednány v pracovní smlouvě. Vedlejší činnost může být konána jen v dalším pracovním poměru nebo na základě dohod.
   Ráda bych se mýlila, protože nám by se také hodilo, moci sjednat s tím zaměstnancem VPP na stejnou práci, jako má u nás v HPP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).