Hlavní navigace

Příjem OSVČ z USA

 • (neregistrovaný)

  8. 1. 2014 10:54

   Dobry den prajem, som OSVC podnikajuca v Cechach.
  Moja zivnost je z odboru IT a zivim sa teda ako programator/konzultant.

  Posledny rok som mal prijem len za posleny kvartal a to tiez len od (malej) firmy - podnikatela z US, ktory ma prevodom vyplatil v USD.

  Nie je mi jasne co to pre mna znamena dufal som ze nebudem musiet z prijmu "zahodit" (dalsich) 20% pre stat na DPH. Dan riesim pausalom, nic neevidujem a ziadne sluzby od inych danovych subjektov neriesim. Podotykam ze som nemal ani domaci (CZ) prijem za cely posledny rok - len zahranicny.

  Zakon spomina hlavne EU, dokonca aj formulare (napr. "sourhne hlaseni") ak by som platcom resp. identifikovana osobou bol to predpoklada.
  Na forach su v zasade zastanci z oboch taborov a na FU mi povedali ze ak nemam prijem nad 1 million tak sa tym nemam zaoberat ze si usetrim papierovanie :) !

  Pytal som sa aj na miesto (zdanitelneho) plnenia aby som prip. lepsie porozumel zakonu o DPH, zial nedostal som odpoved.
  Konzultovat znamena upravovat zdrojove kody klienta prip. len davat rady ako sa s tym ktorym aktualnym problemom vysporiadat (nieco sko support).

  Moji klienti boli americke firmy aj ked jeden mal pobocku/ludi v EU. Je to relevantne kde je "koncovy" prijemca sluzby ak vsetko ide cez US firmu ?
  Kedze v zasade len vypomaham ako sub-kontraktor.

  Ak som sa stale identifikovanou osobou prijatim platby co to pre mna znamena - odvediem 20% z prijmu kazdy mesiac co prijmem platbu z US ?

  Dakujem za pripadne objasnenie, vsetko dobre zela Karol B.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 1. 2014 12:32

   bez přezdívky

   Vážený pane,

   z Vašeho dotazu je zřejmé, že podnikáte jako OSVČ v ČR v oboru IT jako programátor/konzultant. Máte zahraniční klienty jak z EU, tak i  ze třetích zemí (z USA).

   Dle zákona o DPH (zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty – dále jen „ZDPH“) osoba povinná k dani se sídlem v tuzemsku (jednoduše řečeno "český podnikatel"), která není plátcem DPH, se MUSÍ stát identifikovanou osobou v těchto případech:

   1) Podnikatel POŘÍDIL ZBOŽÍ z jiného členského státu (= koupí zboží od plátce registrovaného v jiné zemi EU a zároveň je toto zboží přepraveno do tuzemska – viz § 16 ZDPH), a to pouze pokud hodnota zboží překročí částku 326 000 Kč v souhrnu za aktuální a bezprostředně předcházející kalendářní rok. Není-li tento limit překročen, je takové pořízení mimo předmět daně, jak vyplývá z § 2a odst. 2 ZDPH. Viz též § 6g ZDPH.

   2) Podnikatel PŘIJAL SLUŽBU od osoby neusazené v tuzemsku (tj. od osob jak se sídlem v EU, tak i mimo EU – např. USA). Pro tento případ neplatí žádný limit, ode dne přijetí služby se podnikatel stává identifikovanou osobou a do 15 dnů musí podat registrační přihlášku. Totéž platí, je-li českému podnikateli dodáno zboží s instalací/montáží nebo zboží soustavami či sítěmi (výjimečný případ, který se Vás zřejmě nebude týkat). Viz v této souvislosti § 6h ZDPH.

   3) Podnikatel POSKYTL SLUŽBU s místem plnění v jiném členském státě (nikoliv s místem plnění mimo EU, což je Váš případ!). Týká se pouze služeb se standardním určením místa plnění dle § 9 odst. 1 ZDPH (nikoliv např. služeb vztahujících se k nemovitostem tj. služeb definovaných v § 10 a násl.) Viz též § 6i ZDPH.

   Vidíme tedy, že je zásadní rozdíl mezi situací, kdy český podnikatel POSKYTUJE služby do zahraničí, a kdy je naopak ze zahraničí PŘIJÍMÁ.
   V případě poskytnutí služeb do zahraničí zkoumáme, zda odběratel sídlí v EU nebo ve třetí zemi (mimo EU). Pokud je ze třetí země (Váš případ s poskytováním služeb do USA), potom se podnikatel/poskytovatel služby NESTÁVÁ identifikovanou osobou.

   Ovšem v případě, že byste naopak přijímal služby ze zahraničí, stanete se identifikovanou osobou jak v případě, že dodavatel sídlí v EU, tak i v situaci, kdy půjde o dodavatele se sídlem mimo EU (například přijetí reklamní služby z USA).

   V našem stanovisku předpokládáme, že Vámi poskytované služby se řídí základním pravidlem pro určení místa plnění (dle § 9 odst. 1 ZDPH), nikoliv speciálními ustanoveními uvedenými v § 10 ZDPH a násl. Potom by mělo platit výše řečené.

   Nyní k Vaší otázce ohledně koncového příjemce služby. V zásadě jsme na ni odpověděli již výše – ano je důležité, kdo je odběratelem služby, resp. kde má tento odběratel sídlo. Ale ještě je v této souvislosti užitečné dodat jednu informaci: Při poskytování služeb do třetích zemí, jako je např. USA, musíte dát dále pozor na ustanovení § 10k ZDPH, které říká v podstatě toto: poskytuje-li se služba se základním určením místa plnění dle § 9 odst. 1 (což předpokládáme) podnikateli se sídlem ve třetí zemi (USA), A KE SKUTEČNÉMU UŽITÍ NEBO SPOTŘEBĚ DOCHÁZÍ V ČR, považuje se za místo plnění ČR. Pokud byste například služby fakturoval do USA, ale využívala by je tuzemská kancelář americké firmy, šlo by o české zdanitelné plnění (= místo plnění by bylo v tuzemsku). Pro Vás jako neplátce to samozřejmě neznamená žádný odvod daně. Pouze je třeba tyto služby s místem plnění v ČR zahrnovat do obratu pro povinnou registraci, což vyplývá z § 4a ZDPH.

   Pokud se z jakéhokoliv důvodu stanete identifikovanou osobou, platí, že musíte odvést DPH z přijatých služeb, které dle výše řečeného do této povinnosti spadají. Sazba daně je 21 % (platí pro rok 2013 i 2014). Naopak identifikovaná osoba NEMÁ NÁROK NA ODPOČET. Pokud byste se tedy identifikovanou osobou musel stát, je na zvážení, zda není výhodnější rovnou se zaregistrovat jako plátce. To ovšem závisí ne celkové struktuře Vašich vstupů a výstupů a dalších okolnostech, které neznáme.

   Identifikovaná osoba podává daňová přiznání pouze za období, za která musí odvést daň, resp. vykázat poskytnutou službu. Pokud byste poskytoval služby do EU (s místem plnění v EU), musel byste rovněž podávat souhrnné hlášení ve smyslu § 102 ZDPH.

   S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).