Hlavní navigace

Odstupné

 • (neregistrovaný) 85.71.140.---

  13. 1. 2014 18:22

  Dobrý den,
  ukončil jsem prac.poměr s koncem roku a dostal odstupné.
  Jak se správně počítá u odstupného tzv. solidární daň 7%?
  Odstupné je jedna suma a pokud se 7% počítá z celé částky ( po odečtení 100tis.) nebo se 100tis. odečte v každém měsíci odstupného, je rozdíl značný!
  Jaký je správný výpočet?
  Děkuji.
  S.Čejda

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 1. 2014 19:31

   autorka

   Dobrý den,

   odstupné rozhodně není položkou, která by se rozpočítávala do více kalendářních měsíců. Vyplácí se v nejbližším výplatním termínu po skončení pracovního poměru (pokud se zaměstnanec a zaměstnavatel nedohodnou na termínu jiném) a v poslední výplatě se také zdaní. Pravděpodobně Vám vlivem vyplacení odstupného příjem překročil dvanáctinu stropu pro důchodové pojištění a příjem tudíž podléhal solidárnímu zvýšení daně.

   Jedná se však o měsíční zálohu na solidární zvýšení daně. Zaměstnanec, jemuž se za zdaňovací období zvýší alespoň jedna měsíční záloha o solidární zvýšení daně, nemůže žádat zaměstnavatele o roční zúčtování. Podává sám daňové přiznání. Dá se předpokládat, že Vaše roční příjmy budou nižší než maximální roční limit příjmů pro výpočet solidárního příspěvku. Celá zaplacená daň na solidární zvýšení daně bude v takovém případě přeplatkem na dani, o který si samozřejmě v daňovém přiznání požádáte.

   Postup výpočtu např. zde: Solidární daň v daňovém přiznání za rok 2013

   Hezký den  přeje   Dagmar Kučerová  ;)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).