Hlavní navigace

???

  • (neregistrovaný) 212.158.142.---

    16. 2. 2006 9:36

    Dobrý den, chtěla bych se optat, zda-li má zaměstnavatel nárok na stržení mzdy za odchod k zubaři, který návštěvu potvrdil na propustku, jednalo se o 4 h mimo místo pracoviště zaměstnavatele,
    s návštěvou zubaře zaměstnavatel souhlasil.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 2. 2006 11:06

      Irena (neregistrovaný) 84.242.95.---

      Re: ???
      Zřejmě souhlasil, ale bez náhrady mzdy. Zaměstnavatel není povinen platit ošetření u zubaře. To si může pracovník zajistit mimo pracovní dobu.

    • 16. 2. 2006 11:19

      Kateřina (neregistrovaný) 212.158.142.---

      Re: ???
      Mimo pracovní dobu???? Kdy jako???? Pracuji od 7 do 18 h.
      Noční služby nikdo ze zubařů ani doktorů nemá!!!!!!!
      Navíc jsem na toto nebyla upozorněna, že se to takto řeší.
      V dnešní době opravdu zaměstnanec nemá žádné právo!!!!! Jen dřít dřít být v práci od nevidim do nevidim, ani mu nedovolí se najíst, prostě žádná práva!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 16. 2. 2006 12:31

      jiná Daniela (neregistrovaný) 80.188.71.---

      Re: ???
      No nevim, ale vyšetření nebo ošetření zaměstnance ve zdravotnickém zařízení trvající nezbytně nutnou dobu proplácíme náhradami. Ve směrnici máme stanovenou "dobu nezbytně nutnou na jedno lékařské vyšetření" 4hodiny. Ty 4 hodiny (nebo míň, dle potvrzení lékaře) nemá pracovník placeno hodinou mzdou (nedělal) ale má za tyto hodiny náhrady.
      Zákoník práce §129 a příloha k nařízení vlády kterým se provádí zákoník práce (§§21,22)

    • 16. 2. 2006 12:48

      Lilien (neregistrovaný) 83.208.59.---

      Re: ???
      Zkuste se nejdříve zeptat mzdové účetní, jestli jí to "neujelo" a jestli je to tak myšleno. Pokud ano a máte tak přísného zaměstnavatele, tak si jděte promluvit s ním, kdy lékaře můžete navštívit, když pracujete, jak uvádíte výše. Žádný zaměstnavatel určitě nechce, aby zaměstnance bolely zuby:-)

    • 16. 2. 2006 12:59

      Kateřina (neregistrovaný) 212.158.142.---

      Re: ???
      To mám taky v plánu. Jen musím počkat do příštího týdne. Chtěla jsem zjistit, zda-li na to má zaměstnavatel vůbec nárok, jelikož jsem se s tím nikdy nesetkala. Přijde mi i dost drastické mi strhnout za 2x 4 h.....Kč 818,- Tudíž zjistím spoustu informací, pokud mi je vůbec někdo pravdivě sdělí, pak by to chtělo písemně, no to se mnou nikdo nesepíše jistá pravidla a tak nezbyde nic jiného než hledat mnohem lepší zaměstnání, pokud se v dneší době vůbec dá sehnat....

    • 16. 2. 2006 13:06

      Lilien (neregistrovaný) 83.208.59.---

      Re: ???
      Ještě si nehledejte práci, domnívám se, že zde jde skutečně o omyl (zvlášť pokud dříve bylo vše v pořádku) a zaměstnavatel často ani nekontroluje, co mzdová účetní strhává, protože tomu nerozumí a mzdová účetní to dělá automaticky a mohla mít špatně zaevidovanou docházku. Uvidíte.

    • 16. 2. 2006 13:47

      Kateřina (neregistrovaný) 212.158.142.---

      Re: ???
      Uvidíme. Jsem ještě ve zkušební době a těch věcí je tu více. Uvidíme. Zatím děkuji a mějte hezký zbytek dne.

    • 17. 2. 2006 3:22

      Karl.Karel (neregistrovaný) 85.70.4.---

      Re: ???
      No podle toho co pisete vyskakujete jako certik , asi jste z Prahy kde je dost prac, prilezitosti. Nechapu proc zde tedy delate, kdyz pracujete 11 hodin a jak jsem vyse pochopil asi cca za 100 kc/hod. Nevim v jakem oboru, ale urcite zamestnavatel nemusi hradit vase navstevy zubare, nedohodnete-li se a neni to akutni ci prvni pomoc.

      Ja mam z doslechu z okoli, ze zamestnac, ktery je ve zkusebni dobe nemocny, ci si vyskakuje jako vy, tak bohuzel u nas v okoli vetsinou konci.

      Ja jsem podnikatel a me take nikdo nic neplati, naopak si vse musim velmi zvazit zda na to mam cas a proto me dnes boli zuby.

    • 17. 2. 2006 8:17

      Kateřina (neregistrovaný) 212.158.142.---

      Re: ???
      čertík asi nebudu, když jsem Káča!!! :-) Z Prahy nejsem, ale ano pracuji tu. Za Kč 100,- na hodinu opravdu nedělám. Na doktora mám nárok s tím, že zaměstnavatel nemá co odečítat. Viz výše odkaz. Pokud jste se rozhodl být podnikatelem, musel jste přistoupit na podmínky, které to přináší. Já sem zaměstnankyní a nenechám si srát na hlavu!!!!!! Nehledě patřím-li mezi lidi, kteří nemarodí, nechodí po doktorech, prostě toho nezneužívají!!!!! Za celé roky nemám jednu jedinou omluvenku, ale bohužel mě postihl velký zánět do zubu až mi z toho ochrnula část těla, jsem ráda, že ne napořád a hned se to změnilo, navíc opravdu jsem si sama neplánovala, že mě to postihlo ke konci roku, kdy jsem se snažila vše vyřešit ještě v bývalém zaměstnání, ale díky tomu, že mne chtěli do práce dříve, dohodli se tak a já musím a chci léčbu dokončit, navíc mi ji nynější zaměstnavatel sám skomplikoval!!!
      Navíc se možná nejedná o zaměstnavatele, ale o účetní, která to nesprávně zavedla do výplatnice atd..... Už se o tom nehodlám bavit, vím co pro to mohu v klidu a míru udělat a řešit to budu, s tím, že se možná nakonec může jednat o chybičku, která se napraví.

    • 17. 2. 2006 9:48

      Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

      Re: ???
      Milá Kateřino, já jsem Vám k tomu napsala svůj názor o několik příspěvků výše. To, že zákon přikazuje podnikatelům, aby platili zaměstnancům náhradu za jejich osobní volno ještě neznamená, že ten zákon je spravedlivý a že podnikatelé se jak bulíci podřídí každé blbosti, která zde zůstala ze socialistických dob, nebo kterou dnešní zákonodárci vymyslí ve snaze co nejvíce podnikatelům podnikání znepříjemnit. Návštěva lékaře je skutečně soukromé volno zaměstnance a skutečně nechápu, že se zaměstnanci tak vehementně domáhají jeho proplácení. Když Vám stupidní zákon přikáže zaplatit za návštěvu lékaře Vašemu instalatérovi, kterého jste si pozvala na opravu kohoutku, budete protestovat nebo beze všeho mu jeho soukromé volno zaplatíte? Myslím, že byste si asi klepala na hlavu, jak to vůbec může někoho napadnout, jde přece o Vaše peníze, že? V případě zaměstnavatele jde zase o jeho peníze, jenže to zaměstnanci nechtějí připustit, protože z cizího krev neteče a proč by se nedomáhali peněz, když jim to zákon nabízí, že? Každopádně to Vaše účetní zavedla nešťastně, takto oficiálně to být na výplatní pásce nemůže. Obvykle se to řeší tak, že náhrada za lékaře je se skřípěním zubů proplacena - a zaměstnanec dostane menší pohyblivou složku. A ještě něco - Zákoník je plný §, které zaručují zaměstnancům různé nároky. Ono se taky může stát, že lidé budou mít své zaručené NÁROKY, ale žádného zaměstnavatele! Správné by bylo - nic nesrážet, ale taky nic neproplácet. A co teprve, jestli skutčně vejde v platnost hrazení prvních 2 týdnů nemoci zaměstnavatelem. Už vidím ty nespokojence, kterým zaměstnavatel, donucen jim nemocenskou zaplatit, to ubere na pobylivé složce. Budete se mu divit?

    • 17. 2. 2006 13:42

      Kateřina (neregistrovaný) 212.158.142.---

      Re: ???
      Nebudu se s Váma dohadovat, vše má své pro a proti a všude je akorát bordel!!!!!!! Který ani já ani Vy nevyřešíme!
      Ano chci proplatit návštěvu, pokud na ni mám právo,abych mohla být zdravá a plně k dispozici zaměstnavateli, u kterých neexistuje pracovní doba, makat se musí pořád a taky mi nikdo můj soukromý čas, který musím strávit v práci nezaplatí, nehledě, že se nikde nezaplatí ani to kolik práce za kolik lidí musí člověk zvládnout. Všude je prostě něco a bla bla bla nemám čas se tu s Váma dohadovat o tom co nevyřešíme a jistě každá má v určitém úseku pravdu.
      Takže hezký víkend.

    • 17. 2. 2006 14:10

      Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

      Re: ???
      Hm, zdravá pro svého zaměstnavatele? A já jsem myslela, že každý chce být zdravý pro sebe, aby mohl pracovat a pro sebe vydělávat. :-) Pokud cenu Vaší práce hodnotíte více, než kolik dostáváte, najděte si práci, kde budete ohodnocena podle Vašich představ. Četla jste Roberta Kiyosakiho? Zhruba: "Zaměstnanci dělají jen tolik, aby nebyli propuštěni a zaměstnavatelé platí jen tolik, aby jim zaměstnanci neutekli. Bohužel musím konstatovat, že to tak mnohdy je."

    • 17. 2. 2006 14:30

      Lilien (neregistrovaný) 83.208.59.---

      Re: ???
      Musíte sama posoudit, jestli skutečně nemůžete jít k lékaři mimo pracovní dobu. Raději jste si mohla vzít náhradní volno, jestli by to bylo možné nebo půl dne dovolené, pokud máte už měsíc odpracován, je to lepší z toho důvodu, že jste ve zkušební době.

    • 17. 2. 2006 17:00

      Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

      Re: ???
      Kateřina píše, že pracuje od 7 do 18 h. Takto rozvrženou pracovní dobu jistě nemá stále od ponděli do pátku, takže zřejmě bylo možné jít k zubaři mimo pracovní dobu. Pokud tedy bylo možné jít mimo pracovní dobu, má mít dle zákona návštěvu doktora omluvenou, ale nezaplacenou. (Moje zbožné přání je, aby takto byly posuzovány všechny návštěvy u lékaře, prostě omluvit, neplatit, jako osobní volno). Možná ale, že ten zaměstnavatel zavedl jakousi "výstražnou srážku" těm, kdo chodí k lékaři v pracovní době, aby je od toho chození v pracovní době odradil. Což je nešťastné řešení, jak jsem psala, většinou se to řeší snížením prémií. Zaujala mě jedna věta "navíc jsem nebyla upozorněna, že se to takto dělá". Kdyby byla Kateřina upozorněna, tak by zvolila jinou dobu k zubaři? Jestli je to tak, pak to dokazuje, že ta "výstražná srážka" funguje. Každopádně si o tom musí pohovořit s účetní, ta má tyto pokyny jistě od vedení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).