Hlavní navigace

Odstupné a odměna

 • (neregistrovaný)

  16. 1. 2014 23:06

  Dobrý večer,
  je možné, aby zaměstnavatel změnil odstupné na odměnu ( aniž by zaměstnance informoval ) s odůvodněním, že místa nebyla zrušena a bude na ně vypsané nové výběrové řízení. Zdůvodnil tak, že z odměny musí odvést zdravotní pojištění ( z odstupného se neodvádí). V dohodě o rozvázání pracovního poměru se uvádí jen odstupné a o odměně se vůbec nemluví.
  S pozdravem
  S.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 1. 2014 13:20

   autorka

   Dobrý den,

   zaměstnanci náleží odstupné ve výši dle § 67 zákoníku práce v zákonem uvedených případech (například nadbytečnost zaměstnance). V dohodě o ukončení pracovního poměru je samozřejmě možné se dohodnout i na odměně, ale pro zaměstnance bude mít tento krok dopad v podobě nižší podpory v nezaměstnanosti.

   V případě, že se jedná o propuštění z důvodu nadbytečnosti (§ 52 zákoníku práce), má zaměstnanec nárok minimálně na zákonné odstupné a standardní podporu v nezaměstnanosti (jestliže o ni požádá a jsou splněny další podmínky dané zákonem o zaměstnanosti). Pokud je zaměstnanec propuštěn z jiných, než zákonných důvodů, jedná se o dohodu o ukončení pracovního poměru a při evidenci u úřadu práce náleží nižší podpora v nezaměstnanosti.

   Důležité tedy je, aby ve výpovědi, případně v dohodě o ukončení pracovního poměru, byl uveden výpovědní důvod (nadbytečnost nebo odkaz na paragraf 52 zákoníku práce), pak musí být vždy vyplaceno odstupné (bez odvodu pojistného). Jestliže pracovní místa nebyla zrušena, není důvod k propouštění z nadbytečnosti a měl by vás zaměstnavatel dále zaměstnávat. Pravděpodobně jste ale podepsali dohodu o ukončení pracovního poměru bez uvedení důvodu a odstupné ze zákona skutečně nenáleží (může být kompenzováno odměnou). Jednalo by se o dobrovolné ukončení pracovního poměru (dohodou) s výše uvedenými následky. Máte-li podezření, že vás zaměstnavatel záměrně uvedl v omyl, můžete podat podnět k prošetření příslušnému inspektorátu práce (zvláště, jedná-li se o více pracovních míst). 

   Dagmar Kučerová   ::)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).