Dobrý den pane Lukáči,
spolupracující osobou se mohou stát všechny osoby, které žijí s podnikatelem ve společně hospodařící domácnosti (děti, manželka i jiné osoby). Pro OSVČ je spolupráce řešením, jak převést část příjmu na rodinné příslušníky, kteří mu v samostatné činnosti pomáhají.
Manželka (nebo děti) je vedena pro daňové účely jako OSVČ. Má tedy stejné "daňové povinnosti" jako manžel. Je zapotřebí se registrovat na všech institucích (OSSZ, FÚ a zdravotní pojišťovně) a plnit si zákonné povinnosti. Výhodou však je, že manželka nemusí mít živnostenské oprávnění.
Vzhledem k tomu, že zahájení spolupráce máte za povinnost oznámit (na OSSZ a ZP) do 8 dnů, obávám se, že zpětně pro rok 2013 již spolupráci nelze zrealizovat. Platí, že všechny spolupracující osoby jako ostatní OSVČ musí v zákonných termínech odevzdat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob a přehledy o příjmech a výdajích pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu.
Přeji Vám hezký den.
S pozdravem
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
22. 1. 2014 17:41
Dobrý den, prosím o radu v následujícím. Jsem OSVČ jako pojišťovací zprostředkovatel tj. podnikám dle zvláštního zákona a ne podle živnostenského. Manželka nemá příjmy a je vedena jako osoba pečující o syna, který je osobou úplně závislou stupeň IV a pobírá příspěvek na péči. Za manželku zdravotní i sociální pojistné hradí stát. S ohledem na změnu daňových zákonů (do roku 2012 jsem si oba mohl odečíst z daní, za rok 2013 vzhledem k tomu, že používám paušální výdeje již ne) bych chtěl využít možnosti z manželky učinit spolupracující osobu. Prosím tedy o radu, kde všude manželku musím přihlásit či jaké další povinnosti by měla a zda lze toto ještě učinit za rok 2013? Předem děkuji za odpověď. Dušan Lukáč