Hlavní navigace

Zdanění penze pocházející z NSR

  • (neregistrovaný) 37.188.232.---

    24. 1. 2014 12:17

    Musim, při změně bydliště z NSR do CZ, moji v Německu získanou penzi v CZ zdanit a jak vysoce?
    A jak to vypadá, když si moji německou penzi vůbec nenechám poukázat do CZ a nechám ji na kontě v NSR ?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 2. 2014 9:39

      bez přezdívky

      Dobrý den,

      český rezident (poplatník, který má na území ČR bydliště a nebo se tu obvykle zdržuje) má daňovou povinnost, která se vztahuje jak na příjmy plynoucí ze zdrojů na území ČR, tak i na příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí. Není rozhodující, zda příjem obdrží na účet v tuzemsku a nebo v zahraničí. Rozhodující tedy je, zda jste v České republice daňovým rezidentem.

      Nicméně podle ustanovení § 4 odst. 1 písm. h) zákona o daních z příjmů platí, že je osvobozen příjem ve formě pravidelně vypláceného důchodu nebo penze, a to do částky ve výši 36-ti násobku minimální mzdy, která je platná k 1. lednu kalendářního roku, tj. do 288.000,- Kč za rok 2013. Pro rok 2014 se hranice pro osvobození zvyšuje na částku ve výši 306.000,- Kč.

      To znamená, že pokud jste v České republice daňovým rezidentem a pokud Váš důchod z Německa po přepočtu z EUR na Kč bude vyšší jak 288.000,- Kč za rok 2013, máte povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2013 v ČR do 1. dubna 2014. Důchod převyšující částku 288.000,- Kč uvedete v přiznání v rámci dílčího základu daně Ostatní příjmy (§ 10).

      Přeji Vám hezký den.

      S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).