Hlavní navigace

Plátce DPH při příjmech z pronájmu nemovitostí

  • (neregistrovaný) 89.103.252.---

    28. 1. 2014 14:30

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat - já a můj bratr vlastníme nemovitosti, které pronajímáme. Vede jednoduché účetnictví, zdaňujeme svoje příjmy, každý si podáváme své daňové přiznání. Mám obavy, abychom se nestali plátci DPH. Jaké jsou zde podmínky? Kdy bychom se plátce DPH mohli stát? Žádné jiné přijmy nemáme - z žádné jiné činnosti. Velice děkuji M. Kotasová

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 2. 2014 12:31

      bez přezdívky

      Dobrý den paní Kotasová,

      podle zákona o DPH se plátcem stane osoba povinná k dani se sídlem v tuzemsku zejména tehdy, pokud její obrat za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců přesáhne 1 mil. Kč, s výjimkou osoby, která uskutečňuje pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně. Mezi  tato plnění patří i nájem vybraných nemovitých věcí dle ustanovení § 56a zákona o DPH.

      V této souvislosti si dovolujeme upozornit, že pro rok 2014 dokonce vypadlo z ustanovení § 4 zákona o DPH, které pojednává o úplatách (úplata = částka v peněžních prostředcích nebo hodnota nepeněžního plnění, které jsou poskytnuty v souvislosti s předmětem daně), které vstupují do obratu pro povinnou registraci k DPH, nové ustanovení § 56a zákona o DPH (příjem z nájmu). To tedy znamená, že v současné době dle platného zákona o DPH nevstupují příjmy z pronájmu do obratu pro povinnou registraci. Předpokládáme ale v nejbližší době novelizaci ustanovení § 4, a to tak, že příjmy z pronájmu, pokud nebudou doplňkovou činností, budou vstupovat do obratu pro povinnou registraci. To by se Vás týkalo, pokud byste vedle příjmů z pronájmu měli ještě další zdanitelné příjmy, pak by se tyto příjmy sčítaly pro potřeby obratu pro povinnou registraci.

      Pokud ale s bratrem nemáte žádné jiné příjmy z jiné "samostatné výdělečné činnosti", pouze příjmy osvobozené bez nároku na odpočet daně dle ustanovení § 56a zákona o DPH (příjmy z pronájmu), pak se nemusíte obávat, že byste se stali plátci daně z přidané hodnoty z důvodu překročení obratu, neboť poskytujete pouze osvobozená plnění bez nároku na odpočet daně (viz. § 6 odst. 1 zákona o DPH).

      Přeji Vám hezký den.

      S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).