Hlavní navigace

Rodinná firma

 • (neregistrovaný) 46.13.246.---

  29. 1. 2014 9:10

  Dobrý den, jsme společnost v.o.s. a rádi bychom byli zároveň rodinnou firmou. tj aby rodina mohla ve firmě pomáhat. Jakým způsobem toho docílit? tedy můžeme být v.o.s. a zároveň rodinnou firmou?

  Děkuji

  Vít Martinec

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 2. 2014 21:22

   petr.cizek2 (neregistrovaný) 62.201.23.---

   Dobrý den,

   provozování rodinných firem bylo do našeho právního řádu výslovně zakotveno novým občanským zákoníkem platným od 1.1.2014 ve formě tzv. rodinného závodu. Rozumí je jím takový závod (podnik), ve kterém společně pracují manželé nebo alespoň s jedním z manželů i jejich příbuzní až do třetího stupně nebo osoby s manžely sešvagřené až do druhého stupně. Závod musí být současně ve vlastnictví alespoň některé z těchto osob. Zákon u tohoto typu závodů výslovně upravuje některé vzájemné vztahy mezi členy rodiny, např. podíl na zisku, rozhodování v zásadních otázkách závodu apod.

   V případě v.o.s. je zřízení rodinného závodu možné, a to buď tak, že se buď všichni členové rodiny, kteří se na něm chtějí podílet, stanou společníky v.o.s. nebo takovým společníkem bude alespoň některý z členů rodiny a zbývající členové budou pro tento závod pracovat např. formou zaměstnaneckého poměru na pracovní smlouvu apod.

   S pozdravem

   Petr Čížek
   www.ZalozFirmu.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).