Hlavní navigace

Čerpání dovolené v případě výpovedi ke konci února

• (neregistrovaný) 89.24.226.---

3. 2. 2014 13:09

Dobry den,

chtel jsem se zeptat na Vas nazor jak je to s cerpani dovolene, kdyz jsem podal vypoved a budu v praci do konce unora 2014. Tj. to je 42.
    Vybral jsem si 1,5 dne nahradniho volna (porod) a dale 2 dny dovolene. Mam narok jeste na 2 dny dovolene? (tj. 1/12 z celkove dovole) a nebo mam narok jen na  dny, ktere jsem si jiz vybral.

V zakone je:
    Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, přísluší dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce. Ustanovení § 212 odst. 1 věty druhé platí i zde.

Tj. kdybych koncil v lednu - mam narok na 2 dny, v unoru -> 2 dny celkem, v breznu -> 6 dnu celkem.
    Proc jsem tak znevyhodneny, kdyz koncim v unoru?

Dekuji za odpovedi
    Pavel

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 2. 2014 4:23

ivzez

V čem vidíte znevýhodnění?

Pro vznik nároku na dovolenou je nutné odpracovat alespoň 60 pracovních směn.
      Vy odpracujete (započte se i náhradní volno + dovolená) jenom 42 směn.

Proto Vám vznikne nárok pouze na dovolenou za odpracované dny.
      Ve Vašem případě půjde o 2/12 roční výměry dovolené.

Je-li u Vašeho zaměstnavatele roční výměra 20 dnů dovolené, máte nárok na 3,5 dne dovolené.
      Při roční výměře 25 dnů by nárok činil 4 nebo 4,5 dne dovolené (podle toho, jak zaměstnavatel dovolenou zaokrouhluje).

• 5. 2. 2014 4:25

ivzez

Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Pokud Vám čerpání dovolené do konce února neumožní,
      proplatí Vám nevyčerpanou část dovolené spolu s poslední výplatou po skončení zaměstnání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).