Hlavní navigace

Zprostředkování služby on-line

 • (neregistrovaný) 82.100.31.---

  5. 2. 2014 13:10

  Dobrý den, ráda bych založila web, na který budou uživatelé vkládat poptávku určité služby s konkrétní cenovou nabídkou. V okamžiku, kdy se ozve zájemce, by mi poptávající poslal částku na účet, kde by setrvala, než zájemce splní, k čemu se zavázal. Poté bych mu ji přeposlala sníženou o provizi. (Pokud by nesplnil, k čemu se zavázal, vrátí se plná částka poptávajícímu) Mohla bych se zeptat, jaké živnostenské oprávnění k tomu potřebuji? A musím s poptávajícím i nabízejícím uzavírat nějaké smlouvy, když si beru provizi a mám peníze po určitou dobu na svém účtu? Moc děkuji!

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 2. 2014 18:11

   petr.cizek2 (neregistrovaný) 91.221.2.---

   Dobrý den,

   uvedená činnost je kombinovanou činností zprostředkovatelskou a příkazní, pro kterou je nutné mít živnostenské oprávnění v oboru "zprostředkování obchodu a služeb". Jedná se o činnost volnou, pro kterou není nutné dokládat žádnou speciální kvalifikaci. Živnost vám vyřídí na kterémkoliv živnostenském úřadě nebo online zde: http://www.zalozfirmu.cz/.

   Vypořádání obchodu proběhne v každém případě pravděpodobně na základě smlouvy (uzavřením smlouvy se rozumí i situace, kdy nabídku obchodu popíšete na webových stránkách a účastníci ji přijmou, ať již výslovně nebo tím, že ji budou fakticky realizovat). Z důvodu právní jistoty a také pro ošetření situací, kdy účastníkem bude např. spotřebitel (zákon v takovém případě požaduje podrobnější informovanost strany ohledně plněných závazků), doporučuji v rámci webu nastavit podmíky uzavření smlouvy "na dálku", tj. stanovením obsahu smlouvy např. ve formě všeobecných podmínek a povinností účastníků k jejich potvrzení přímo na webu.

   S pozdravem

   Petr Čížek
   ZalozFirmu.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).