Hlavní navigace

Začátky podnikání

• (neregistrovaný) 89.176.51.---

8. 2. 2014 15:13

Dobrý den,
    Píšu Vám ohledně toho, že bych potřebovala poradit se založením s.r.o.
    Už dva roky se pohrávám s myšlenkou, že bych založila firmu, která v ČR ještě není.
    Co se týče mně: Jsem Slovenka, žijící posledních 12 let v Praze a mám tu přechodné bydliště.
    Za dva roky si můžu požádat trvalý pobyt.
    Je mi 21 let, a jsem studentka prvého ročníku vysoké školy.
    Chci založit firmu, a přitom studovat.  Ale jelikož studuji uměleckou školu, tak ohledně podnikání a ekonomiky mám velmi základní zkušenosti, které bych potřebovala rozšířit.
    Ale jelikož chci založit (dá se říct) uměleckou agenturu – tak si myslím, že s.r.o. je nutné. Na živnost by to asi nešlo, kdybych chtěla za nějakou dobu rozšířit svůj tým lidí.
    Ještě do nedávna jsem řešila základní kapitál 200 tisíc, plus výdaje při založení s.r.o., ale dnes jsem natrefila na nový zákon – že od tohoto roku kapitál začíná od 1kč.
    Když jsem to vše pročítala, dočetla jsem se, že sice začíná na 1kč, ale podnikatel se musí zavázat majetkem. Jelikož jako student nemám svůj majetek a bydlím v pronajatém bytě, takže se chci  s Vámi poradit, jestli to nejde nějak obejít. Rodinu z toho chci určitě vypustit.
    Dále by mě zajímalo – jak výhodné je si pořídit Ready-Made firmu – a kde je zakopaný pes, když si zaplatím firmu, bez platební historie s kapitálem 200 tisíc, pouze za 20tisic. Jestli je to nějaký způsob půjčky, nebo proč je to pro zprostředkovatele Ready-Made firem tak výhodné. Nevidím do toho.

A ještě bych potřebovala zasvětit do přesných částek - sociálního a zdravotného pojištění každý měsíc, v momentě, že jsem student, co zakládá firmu, a počítám s tím, že první rok stejně žádný velký finanční obrat mít nebudu.

A poslední dotaz – jak je to s evropskými granty – které podporují začínající podnikatele. Jestli se jedná pouze o ,,dobročinné a veřejně prospěšné“ firmy, nebo jestli o to může zažádat i nová (v mém případně kreativní – ale komerční) firma.  Případně – jak o to zažádat.
    Děkuji moc za odpověď,

S pozdravem,
    Gabriela Matušková

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 2. 2014 21:47

petr.cizek2 (neregistrovaný) 62.201.23.---

Dobrý den,

založení umělecké agentury můžete realizovat jak formou s.r.o. tak formou živnostenského oprávnění. Obě formy mají svá pro i proti, srovnání obou forem z různých hledisek můžete nalézt např. zde: http://www.podnikatel.cz/clanky/jit-na-trh-v-kuzi-osvc-nebo-s-r-o/. Pokud s podnikáním začínáte a budete jej provozovat jako přivýdělek při studiu na VŠ, doporučuji spíše formu živnostenského oprávnění. Převod na s.r.o. můžete provést kdykoliv v průběhu podnikání, pokud se to z hlediska vaší dosavadní praxe ukáže jako potřebné. ŽL vás nijak neomezuje možnosti zaměstnávat další osoby jako zaměstnance vaší firmy.

Z hlediska předmětu podnikání je nutné získat pro obě formy živnostenské oprávnění pro činnosti "Reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení", "Provozování kulturních, kulturně-vzdělávacích a zábavních zařízení, pořádání kulturních produkcí, zábav, výstav, veletrhů, přehlídek, prodejních a obdobných akcí", případně "Návrhářská, designérská, aranžérská činnost a modeling" a další dle zaměření agentury. Ve všech případech se jedná o živnost volnou, pro kterou není vyžadována žádná zvláštní kvalifikace. Živnosti můžete vyřídit na kterémkoliv živnostenském úřadě nebo bezplatně online zde: http://www.zalozfirmu.cz/.

Při provozování s.r.o. ručí za závazky společnosti společnost. Žádný vklad majetku pro účely ručení do společnosti vkládat nemusíte. Podle zákona může v určitých případech zejména neodborného nebo podvodného vedení firmy nastat přímá odpovědnost jednatele nebo společníka firmy, tato možnost však existovala již před rokem 2014, k zahájení podnikání není v tomto ohledu nutné dělat žádná zvláštní opatření.

Při pořízení ready-made firem postupovali prodejci většinou tak, že základní kapitál předepsaný zákonem po založení firmy vybrali a ve firmě evidovali pouze účetně jako hotovost v pokladně (přestože firma žádnou reálnou hotovost neměla). Tuto možnost využívali zejména podnikatelé, kteří neměli dostatek peněžních prostředků na složení minimálního kapitálu. Se snížením povinného předepsaného kapitálu na 1 Kč tento problém odpadá, firmu můžete založit rovnou novou i s minimálním kapitálem, což vás vyjde nejlevněji.

V případě, že živnost budete provozovat jako vedlejší činnost vedle studia, nejsou předepsány povinné zálohy na odvody na sociální a zdravotní pojištění v prvním roce podnikání; v dalších letech se tyto zálohy odvozují od dosaženého zisku.

Dotace pro začínající podnikatele na tento druh podnikání nejsou zpravidla poskytovány, zkuste nicméně případně prověřit zdroje popsané zde https://businesscenter.podnikatel.cz/diskuse/17053/.

S pozdravem

Petr Čížek
      www.ZalozFirmu.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).