Hlavní navigace

Zdanění důchodu

  • (neregistrovaný) 77.48.113.---

    11. 2. 2014 14:06

    Mám hlavní příjmy ze zaměstnání(asi 800000 hrubého), vedlejší z podnikání (asi 400000 Kč, výdaje 40%) a starobní důchod 211000 za rok. Musím danit i důchod? Děkuji.Fait.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 2. 2014 13:23

      bez přezdívky

      Dobrý den pane Faite,

      starobní důchod plynoucí Vám v roce 2013 nebudete zdaňovat, ačkoliv Vaše příjmy (resp. součet příjmů a dílčího daňového základu) přesáhly 840 000 Kč za zdaňovací období. Důvodem je přechodné ustanovení k zákonnému opatření Senátu (č. 344/2013 Sb.), které v bodě 8 říká:

      "Pro zdaňovací období let 2013 až 2015 se nepoužije ustanovení § 4 odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb. v účinném znění."

      Dále citace z důvodové zprávy k danému předpisu:

      "K bodu 8
      Navrhuje se pro zdaňovací období roku 2013, 2014 a 2015 vyloučit aplikaci ustanovení § 4 odst. 3 zákona o daních z příjmů, podle kterého se zdaňuje  pravidelně vyplácený důchod na straně důchodce, který má příjem ze závislé činnosti, dílčí základ daně z podnikání a z pronájmu v celkové výši nad 840  000 Kč. Důvodem je skutečnost, že novela zákona o daních z příjmů č. 500/2012 Sb., již počínaje rokem 2013 neumožňuje starobním důchodcům uplatnit slevu na poplatníka (změna § 35ba odst. 1 písm. a) zákona). Vzhledem ke skutečnosti, že důchodci nemohou uplatnit slevu na poplatníka již počínaje rokem 2013, navrhuje se dočasné omezení použití ustanovení § 4 odst. 3 zákona i pro rok 2013."

      S přátelským pozdravem

      Jan Molín

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).