Hlavní navigace

Daňové příznání důchodce

  • (neregistrovaný) 217.29.9.---

    11. 2. 2014 21:23

    Dobrý den,
    v pátek jsem byla na Vašem školení Aktuality ve mzdách 2014 v Jičíně.
    Prosím Vás o dovysvětlení problematiky podání daňového přiznání důchodce.
    Máme ve společnosti zaměstnaného důchodce na Dohodu o činnosti. Pro rok 2013 neměl podepsané Prohlášení poplatníka, ale důchod k 1.1. pobíral. V některých měsících má příjem zdaněny srážkovou daní, ale v některých měl příjem nad limit a byl zdaněn zálohovou daní. Jiné příjmy neměl. Protože nemá podepsané "růžové prohlášení", nemohu mu udělat vyrovnání daně z příjmu (oprava by byla komplikovaná, nejedná se jeden měsíc). Má takový to důchodce povinnost podat daňové přiznání nebo ne ?
    Z Vašeho výkladu jsem vyrozuměla že má. 
    Nebo jsem to špatně pochopila  a povinnost podat daňové přiznání mají jen důchodci, kteří nepobírali důchod k 1.1. ?
    Pokud důchodci zdaněni zálohovou daní mají povinnost podat přiznání, prosím dle jakého § ?
    Moc děkuji za odpověď.
    Libuše Zemanová

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 2. 2014 14:10

      bez přezdívky

      Dobrý den paní Zemanová,

      předpokládáme tedy, že:
      - starobní důchodce pobíral důchod k 1.1.2013,
      - neměl jiné příjmy než ze závislé činnosti,
      - měl 1 zaměstnavatele, u něhož v průběhu roku nepodepsal Prohlášení k dani,
      - tento zaměstnavatel mu v některých měsících srážel zálohu a v jiných srážkovou daň.

      1) Povinnost podat daňové přiznání

      V souladu s § 38g zákona o daních z příjmů poplatník
      a) má povinnost podat daňové přiznání - pokud nepodepsal a ani dodatečně nepodepíše Prohlášení k dani,
      b) nebo nemá tuto povinnost, pokud dodatečně (měl tak učinit do 15.2.2014) Prohlášení k dani podepíše.
      Bude-li daňové přiznání podávat, vystavíte mu potvrzení o příjmech, ve kterém budou pouze příjmy, ze kterých byly odvedeny zálohy.
      Příjmy zdaněné srážkou (a sraženou daň) nelze v DP žádným způsobem zohlednit.

      2) Roční zúčtování

      Pokud poplatník dodatečně podepíše Prohlášení k dani, nic nebrání tomu, aby požádal i o Roční zúčtování, které mu provedete. V ročním zúčtování LZE sraženou daň (§ 6 odst. 4 ZDPř), na rozdíl od daňového přiznání,  překvalifikovat na zálohy, které jsou zúčtovány, případně i vráceny. Vyplývá to z § 38k odst. 7 ZDPř.

      3) Základní sleva na dani 24 840 Kč

      Ať už poplatník podá DP nebo mu provedete roční zúčtování, nemá nárok na základní slevu na dani (viz § 35ba, odst. 1 písm. a) ZDPř). Může si však uplatnit jiné odpočty (viz § 15 ZDPř).

      S pozdravem

      Jan Molín

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).