Hlavní navigace

Pořízení hm. majetku - prosím spěchá

  • (neregistrovaný) 212.65.255.---

    23. 2. 2006 11:31

    Koupili jsme stroj z Německa. Prosím, poraďte:
    1. v jaké částce zaúčtovat do pořízení
    2. ze které částky spočítat DPH

    Faktura má tyto položky:
    Cena za stroj 10 000 EUR
    Rabat 10% 1 000 EUR
    Skonto 3% 270 EUR
    K úhradě 8 730 EUR

    Mám o rabat ponížit cenu stroje, tzn. zaúčtovat také na 042 mínusem? Nebo mít na 042 celých 10000? Skonto bych asi dala na 568 mínusem, když je součástí faktury.
    DPH mám počítat z 10000 EUR, ostatní položky nezařadit do přiznání, nebo tam patří také? Fofruju před termínem DPH a vůbec mi to nepřemýšlí.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 2. 2006 12:32

      Aňa (neregistrovaný) 213.29.55.---

      Re: Pořízení hm. majetku - prosím spěchá
      Vždy z toho, co platíte, takže z 8730 - to je pořizovací cena stroje.
      Divím se ale, že rabat je odečten, myslela jsem vždycky, že rabat je přirážka:-((
      Pokud jste tedy neplatili žádnou zálohu, odvedete DPH z přepočtené částky 8730 EUR.
      8730EUR přepočtete také Vaším účetním kurzem a tato bude pořiz.cenou HM.
      Uvedené slevy, či přirážky uvádějí pro svoje účely (např. ze skladu musí odepsat ve skladové ceně + přirážky, - slevy = cena prodejní)

    • 23. 2. 2006 12:38

      Aňa (neregistrovaný) 213.29.55.---

      Re: Pořízení hm. majetku - prosím spěchá
      ***
      Jen upřesním, že může nastat tato situace:

      částka k úhradě 8730EUR
      - někde dole na faktuře máte uvedeno např. 2% skonto při včasné platbě.
      Potom by pro Vás byla PC i cena pro výpočet DPH 8730EUR, ale uhradili byste pouze 8555,40EUR a ty 2% skonto=174,60 byste zaúčtovali 321/648.

      Pokud je ale sleva uvedena přímo na faktuře - je pośkytnuta k DUZP a je součástí základu daně.

    • 23. 2. 2006 15:55

      Lenka (neregistrovaný) 212.65.255.---

      Re: Pořízení hm. majetku - prosím spěchá
      Paní Aňo, moc děkuju. Ještě jeden dotaz, pak tedy skonto nepůjde na 5.. mínusem, ale snížení pořiz. ceny stroje? Je uvedené jako položka faktury, cena k úhradě je už po odečtení. Takže není vázáno na dobu splatnosti.

    • 23. 2. 2006 20:48

      Aňa (neregistrovaný) 213.29.55.---

      Re: Pořízení hm. majetku - prosím spěchá
      **
      Ne,není - vztahuje se přímo k Vašemu zdanitelnému plnění, protože je uvedena přímo na faktuře, dle které kupujete stroj - tudíž ke dni zdanitelného plnění.
      Pokud by to byla jen sleva - jako platební podmínka, musela by být fakturována někdy dodatečně (tato platební podmínka není v zákoně uvedena, protože v tomto případě se nejedná o zdanitelné plnění ani osvobozené plnění - prostě nemá nic s DPH ani se neuvádí do daň.přiznání).
      Kuk na § 36/5 - Váš případ.

    • 24. 2. 2006 9:52

      Lenka (neregistrovaný) 212.65.255.---

      Re: Pořízení hm. majetku - prosím spěchá
      Děkuju. Vy jste vždycky moje záchrana.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).