Hlavní navigace

OSVČ a hrazení záloh na SP a ZP

  • (neregistrovaný) 37.188.227.---

    16. 2. 2014 14:50

    Dobry den,
    dcera studuje 5. rocnik magisterskeho studia na VSE. Protoze se narodila 29.2. 1988, dosahne koncem unora 2014 26 let; tudiz bude povinna si hradit jako samoplatce zdravotni pojisteni ve vysi 1.080 Kc mesicne.
    Zvazuje, ze by navazala od 1.3. 2014 pracovni pomer (ne maleho rozsahu) u zamestnavatele s mesicni odmenou 3.000 Kc. Zamestavatel by z této castky hradil mesicne (svou) pomernou cast ZP (tedy 9 %). Jeho prostrednictvim by dcera odvadela 4,5 % a doplatek do vyse 1.080 Kc.
    Soucasne by se stala od stejneho data, tj. od 1.3. 2014, OSVC.
    Me dotazy smeruji do oblasti pojisteni OSVC: Pri existenci pracovniho pomeru od 1.3. 2014 s mesicni odmenou 3.000 Kc
    1/ byla by povazovana jako OSVC hlavni ci vedlejsi?
    2/ byla by 1. rok sveho podnikani jako OSVC (tedy v roce 2014) zprostena placeni jakychkoliv zaloh na SP a ZP?
    3/ do 31.3. 2015 by predkladala PSSZ a VZP Vykazy o prijmech a vydajich za rok 2014. ZP za rok 2014 bude povinna si doplatit (z prijmu po odecteni vydaju jako OSVC) a nebude muset i nadale hradit zalohy (z titulu pracovniho pomeru u zamestnavatele) /prosim o potvrzeni/.  Pokud by vsak neprekrocila rozhodnou castku na socialni pojisteni (v roce 2013 cini 62 121 Kc), pak nemusi doplacet zadne SP a nebude platit i nadale zadne zalohy na SP? 
    Prosim o Vase vyjadreni.
    S pozdravem
    Jiri Tomanek






    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 2. 2014 11:45

      autorka

      Dobrý den,

      dcera nebude mít z hlediska pojištění statut studenta, proto bude povinna si platit zdravotní pojistné (důchodové je dobrovolné). V případě uzavření dohody o pracovní činnosti s odměnou nad rozhodnou částku (2499 Kč), bude doplatek zdravotního pojistného prováděn prostřednictvím zaměstnavatele. Samozřejmě zaměstnavatel příslušnou část po dohodě dceři srazí ze mzdy, přesně tak, jak v dotazu popisujete.

      V oblasti pojištění OSVČ:

      1. Bude považována za SVČ vedlejší. Samostatná výdělečná činnost se dle ustanovení § 9 odst. 6 zákona o důchodovém pojištění v roce 2014 považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud OSVČ v kalendářním roce vykonávala zaměstnání. Zaměstnáním se rozumí činnost zakládající účast na nemocenském pojištění zaměstnanců. Obdobně to platí v případě zdravotního pojištění, podmínkou je, že bude odvedeno zaměstnavatelem pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu a příjmy z podnikání jsou příjmem vedlejším.

      2. V prvním roce podnikání nemusí za této situace platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Doplatek bude řešit až po podání přehledů o příjmech a výdajích.

      3.  Přehledy o příjmech a výdajích za rok 2014 bude podávat nejpozději měsíc po podání daňového přiznání. Jestliže je zaměstnání hlavním zdrojem příjmů OSVČ, není povinna hradit zálohy na zdravotní pojištění a pojistné uhradí až na základě skutečně dosažených příjmů po odpočtu výdajů (skutečných nebo paušálních). Sociální pojištění neplatí OSVČ vedlejší při nepřekročení roční rozhodné částky  62 261 Kč (příjmy po odpočtu výdajů) - její poměrné části, pokud SVČ nebyla vykonávána po celý kalendářní rok.

      Při SVČ vedlejší (důvod zaměstnání) nemusí v dalším období platit zálohy na zdravotní pojištění (odvod pojištění alespoň z minima) a ani na sociální pojištění (příjem do rozhodné částky pro SVČ vedlejší). V případě zdravotního pojištění samozřejmě také za předpokladu, že příjem z podnikání bude jen příjmem vedlejším, hlavní příjmy budou ze zaměstnání.

      Dagmar Kučerová  :)

         

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).