Hlavní navigace

Odpovědnost členů statutárních orgánů as

 • (neregistrovaný) 193.179.202.---

  24. 2. 2006 18:49

  Dobrý den, mám dotaz: zajímalo by mne jak je to s odpovědností a odměnami pro členy představenstva v akciových společnostech. Dostala jsem nabídku, být členem představenstva s tím, že nemusím do společnosti vložit žádnou finanční hotovost a zároveň nebudu mít vůči této společnosti žádné finanční závazky. Zajímalo by mne, co by se dělo v případě zániku společnosti, když by tato společnost byla ve ztrátě. Musela bych se také podílet na úhradě této ztráty? O aktivitách společnosti bych neměla žádné informace, jelikož by mi je nikdo nesdělil.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 2. 2006 19:02

   anonymní (neregistrovaný) 83.208.229.---

   Re: Odpovědnost členů statutárních orgán
   Členové představenstva jsou povinni vykonávat svou působnost s péčí řádného hospodáře a zachovávat mlčenlivost o důvěrných informacích a skutečnostech, jejichž prozrazení třetím osobám by mohlo společnosti způsobit škodu. Je-li sporné, zda člen představenstva jednal s péčí řádného hospodáře, nese důkazní břemeno o tom, že jednal s péčí řádného hospodáře, tento člen představenstva. Ti členové představenstva, kteří způsobili společnosti porušením právních povinností při výkonu působnosti představenstva škodu, odpovídají za tuto škodu společně a nerozdílně. Smlouva mezi společností a členem představenstva nebo ustanovení stanov vylučující nebo omezující odpovědnost člena představenstva za škodu jsou neplatné. Členové představenstva odpovídají za škodu, kterou způsobili společnosti plněním pokynu valné hromady, jen je-li pokyn valné hromady v rozporu s právními předpisy.
   (6) Členové představenstva, kteří odpovídají společnosti za škodu, ručí za závazky společnosti společně a nerozdílně, jestliže odpovědný člen představenstva škodu neuhradil a věřitelé nemohou dosáhnout uspokojení své pohledávky z majetku společnosti pro její platební neschopnost, nebo z důvodu, že společnost zastavila platby. Rozsah ručení je omezen rozsahem povinnosti členů představenstva k náhradě škody. Ručení člena představenstva zaniká, jakmile způsobenou škodu uhradí.

  • 24. 2. 2006 19:14

   N. (neregistrovaný) 83.208.229.---

   Re: Odpovědnost členů statutárních orgán
   Nic ve zlém, možná je to jen můj dojem, ale připadá mi to jako když ta firma potřebuje nějakou "trubku" do počtu do představenstva, která jen zvedne ruku když jí řeknou a jinak nebude do vedení firmy těm "zorientovaným" moc kecat. Já osobně bych se ve vašem případě té odpovědnosti kapku obával.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).