Hlavní navigace

Pro BDM II.

  • (neregistrovaný) 81.30.228.---

    27. 2. 2006 13:04

    >>>>Dobrý den,
    >>>>plánuji v nejbližší době pronajímat rodinný dům. Před
    >>>>
    >>>>uzavřením nájemní smlouvy bych chtěla dům opravit.
    >>>>Bude možné použít doklady za opravy do nákladů ještě
    >>>>před
    >>>>uzavřením nájemní smlouvy? Nehraje nějakou roli datum
    >>>>
    >>>>uzavření nájemní smlouvy? Otázka č.2: Jak postupovat
    >>>>v
    >>>>případě, že dům opravím v roce 2006, tj. doklady budu
    >>>>
    >>>>mít vystavené v roce 2006, ale nájemce najdu např. až
    >>>>
    >>>>v roce 2007. Bude možné použít daňové doklady z roku
    >>>>2006 jako náklad ve zdaňovacím období 2007? Děkuji za
    >>>>
    >>>>odpověď.
    >>>
    >>>*** Pročtěte §29. Bude záležet na stavu v době
    >>>zahájení pronájmu ***
    >>
    >>Promiňte, ale moc tomu §29 nerozumím. Pomůžete mi?
    >>Děkuji
    >
    >*** Při zahájení pronájmu byste měla stanovit vstupní
    >cenu majetku. V tom §29 máte uvedeno jak. Záleží jak
    >dlouho před zahájením pronájmu jste dům vlastnila a
    >jakým způsobem nabyla. Pokud do pěti let od nabytí
    >zahájíte pronájem, pak se pořizovací cena zvyšuje o opravy a
    >technické zhodnocení. Pokud po pěti letech od nabytí,
    >je vstupní cenou cena reprodukční. Třeba v případě, že
    >byste pronájem zahájila (nějak ?) už v roce 2006 a pak
    >začala opravovat, pak opravy (ne TZ) jsou přímo Vaším
    >daňových nákladem. Takže důležité je to datum a způsob
    >nabytí ***

    Dům jsem koupila v 10/2005 (platba v hotovosti). V březnu a dubnu 2006 bych chtěla v domě udělat drobné opravy (konkrétně výměna kastlíkových oken za plastová /o stejné velikosti/ a výměna interiérových dveří) a od května 2006 bych chtěla dům pronajímat. Kromě příjmů ze zaměstnání nemám jiné příjmy. Děkuji za odpověď, Michaela

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 2. 2006 13:39

      bdm (neregistrovaný) 62.209.201.---

      Re: Pro BDM II.
      *** Pak by platilo to, že opravy a TZ by vstoupily do pořizovací ceny - musela byste je přičíst ke kupní ceně. "U nemovitého majetku, který poplatník uvedený v § 2 pořídil úplatně v době kratší než 5 let před jejich vložením do obchodního majetku nebo v době kratší než 5 let před zahájením pronájmu, se pořizovací cena zvyšuje o náklady prokazatelně vynaložené na jejich opravy a technické zhodnocení..." Máte tedy na zvážení dvě možnosti - buď uvedené výše nebo pronajmout už před opravou (protože nahražení jednoho materiálu druhých se nepovažuje za TZ) - pak je vstupní cenou ta cena kupní (z té počítat odpisy), a začít následně opravovat a pak by ta oprava šla do nákladů ***

    • 27. 2. 2006 13:53

      Michaela (neregistrovaný) 81.30.228.---

      Re: Pro BDM II.
      Budu vést daňovou evidenci - mohu tedy začít evidenci tím, že nejdříve budu mít několik daň. dokladů výdajových (opravy), a až poté budou následovat příjmy z pronájmu? Odpisy budou tvořit malou částku - ještě chci zvážit, zda budu dům odpisovat. Jeho kupní cena činila 1,5mil.Kč. Co je, prosím, výhodnější? Děkuji Vám

    • 27. 2. 2006 14:03

      bdm (neregistrovaný) 62.209.201.---

      Re: Pro BDM II.
      *** Obávám se, že takhle by Vám ty náklady mohl někdo "vyhodit" právě s použitím toho §29, jehož část jsem Vám opsala - záleží na koho byste narazila. A proč byste nechtěla uplatňovat odpisy? Pro Vás by bylo výhodnější uplatňovat výdaje paušálem? To musíte propočítat... ***

    • 27. 2. 2006 15:52

      Michaela (neregistrovaný) 81.30.228.---

      Re: Pro BDM II.
      Nechtěla bych uplatňovat výdaje paušálem, ale skutečné výdaje. Nechci podnikat na ŽL, chci mít pouze příjmy z pronájmu a chci provést opravy, abych měla minimální, nejlépe nulový základ daně... Odpisy ve výši cca 4.000,-Kč/rok mi příjmy moc nesníží. Očekávám roční příjmy cca 180.000,-Kč. Do oprav před zahájením pronájmu jsem chtěla investovat cca oněch 180.000,-Kč... Proto jsem se ptala, zda by mohly být náklady spojené s "přípravou nemovitosti k pronájmu" daňově uznatelné v daném roce, i když by byla smlouva o nájmu uzavřena až po plánovaných opravách... Děkuji

    • 27. 2. 2006 18:56

      bdm (neregistrovaný) 62.209.201.---

      Re: Pro BDM II.
      *** Znovu říkám, že s ohledem na §29 Vám to zřejmě neprojde - začněte pronajímat před opravou. Jen k těm odpisům - odpisy Vám z částky 1,5 mil. dělají víc - ale méně než výdaje paušálem. Opravdu to chce dobře spočítat a myslet i na roky další... ***

    • 28. 2. 2006 11:12

      Michaela (neregistrovaný) 81.30.228.---

      Re: Pro BDM II.
      Dobrý den, děkuji za odpověď. Pokud budu opravy provádět až v době, kdy bude uzavřená nájemní smlouva, tak to dle Vašich slov bude možné dát přímo do nákladů a FÚ by k tomu neměl mít výhrady. Chápu to správně?
      Když bude podmínkou nájemce, že nájemní smlouvu uzavře jen v případě, že budou provedeny konkrétní opravy (např. na základě protokolu (zápisu), který podepíše pronajímatel i nájemce se dohodneme na tom, že nájemní vztah nevznikne dříve, než udělám v domě příslušné opravy), bude možné opravy provedené před uzavřením nájem. smlouvy, ale doložené požadavky nájemce (v protokolu) dát přímo do nákladů? Bude se vlastně jednat o podmínku toho, aby bylo možné dům pronajmout a mít z pronájmu příjmy... Děkuji předem za odpověď

    • 28. 2. 2006 13:43

      bdm (neregistrovaný) 62.209.201.---

      Re: Pro BDM II.
      *** Já vím, že je to trošku postavené na hlavu - ale s ohledem, že se jedná o tak vysokou částku za opravy, bych uzavřela nejdříve nějaký nájemní vztah - podmínky převzetí, platby vše až po opravách - ale aby se to dalo považovat za počátek pronájmu. Tímto dnem stanovíte vstupní cenu majetku (ta kupní, popř. poplatky atd.) a můžete začít odepisovat a začnete opravovat. Rozlišujte co jsou skutečné opravy = přímo do nákladů, a co technické zhodnocení (k ceně majetku a odpisy) ***

    • 28. 2. 2006 14:03

      Michaela (neregistrovaný) 81.30.228.---

      Re: Pro BDM II.
      Mockrát děkuji za radu. Přeji pěkný zbytek dne

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).